Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Günü geldiğinde duyacaksınız'

Giriş Tarihi: 4.5.2014

Cumhurbakanı Gül, Başbakan Erdoğan ile Köşk'e adaylığı görüştüğünü belirterek "Aramızda konuştuk, günü gelince duyarsınız" dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sürdürdüğü yurt gezileri kapsamında dün Bartın'daydı. Bartın Valiliğini ziyaretinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Gül, "AK Parti'nin üç dönem kuralının devam etmesine karar verildi. Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olması kuvvetlendi. Neler söyleyeceksiniz?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili takvimin işlediğini söyledim. Bununla ilgili tartışmalar gayet tabii. Sayın Başbakanla bu konuları kendi aramızda konuştuk. Onu söyleyeyim. Günü gelince de yapılacak açıklamaları duyarsınız.

TSK'DA PARALEL YAPI

SABAH'ın "TSK'da paralel temizliğe start" başlığı ile manşetten duyurduğu Milli Güvenlik Kurulu'nda orduya sızmış paralel yapı unsurlarının ihraç kararına ilişkin haberi hatırlatmaları üzerine ise Gül, hiçkimsenin Anayasa'nın kanunların dışında olmadığını belirterek, "Yanlışlıklar görmemezlikten gelinemez" dedi.

HUKUK İÇİNDE MÜCADELE

Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu ancak yanlışlar, hatalar, çeşitli yapılanmalar, çeşitli faaliyetlerin olabileceğine dikkat çeken Gül şunları kaydetti: "Nitekim telefon dinlemeleri, çeşitli biliyorsunuz son dönemlerde ortaya çıkan hususlar. Bütün bunlarla mücadele de hukuk devletinde hukuk mücadelesi içerisinde olur. Milli Güvenlik Kurulu da hukukla bağlı olan bir kurumdur. Hiç kimse hukukun, Anayasa'nın kanunların dışında değildir. Yanlışlar tabii ki görmezlikten gelinemez ama yanlışlarla da mücadeleler hukuk çerçevesinde olur. Onun için gelişi güzel herhangi bir işlem, suçu olmayan insanlara böyle bir şey söz konusu olmaz ama yapılan yanlışlar varsa bu yanlışların da üstünün kapatılmasını hiç kimsenin tabii beklememesi gerekir."

'ÇOĞULCULUK' MESAJI
Gül , Bartın'da onuruna verilen öğle yemeğinde yaptığı konuşmada ise "Farklı siyasi partiler, farklı görüşler, farklı akımlar, bunlar demokrasinin, çoğulculuğun bir gereği" dedi. Gül şöyle konuştu: "Ama bu çoğulculuk içinde yeri geldiğinde birliği oluşturmamız veya birlik içinde çoğulculuğu gerçekleştirmemiz çok önemli. Çoğulculuğu bir kavga, çekişme, enerjilerimizi boşa harcama olarak anlarsak o zaman memleket olarak da şehirler, beldeler olarak da zarar görürüz. Onun için birlik, beraberlik, şehrimizin geleceği söz konusu olduğunda herkesin el birliği içerisinde çalışıyor olması çok önemli."

GÜL'E ÇİLEKLİ KARŞILAMA
Bartın ziyaretinde güllerle karşılanan Cumhurbaşkanı Gül'e yöresel çilek de ikram edildi. Gül, Amasra'da ise "Termik santrale hayır" pankartı açan bir kadını yanına çağırarak bir süre sohbet etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Günü geldiğinde duyacaksınız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN