Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: Ödemeyeceğiz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Kıbrıs'la ilgili 90 milyon euroluk tazminat kararına Türkiye'nin uymayacağını ve tazminatı ödemeyeceklerini açıkladı.

Giriş Tarihi: 14.5.2014
Davutoğlu, "Uygulanan yöntem ve devletlerarası hukuk bağlamında Türkiye'nin tanımadığı bir devleti muhatap alması noktasında kesinlikle bağlayıcı görmüyoruz" dedi. Davutoğlu kararı iyi niyetli ve objektif bulmadıklarını da söyledi. Bir gazetecinin 'Türkiye tazminatı ödeyecek mi' sorusuna Davutoğlu, "Türkiye Avrupa Konseyi'nin kurucu üyesidir ve AİHM'nin kararlarına saygı gösterir. Ancak söz konusu karar hukuk açısından ve AİHM'nin yetkileri bağlamında ciddi çelişkileri bünyesinde barındırıyor. Bu yönüyle bizim açımızdan ödeme bağlamında, kesinlikle bizi bağlayacak veya bizim ödememizi gerektiren bir durum olduğu kanaatinde değiliz" diye konuştu. Davutoğlu şunları söyledi:
GÜNEY KIBRIS'I TANIMIYORUZ: AİHM ilk defa iki devlet arasındaki siyasi sorunlar ve bu çerçevede ortaya çıkan bir durumla ilgili bir karar almıştır. Biz, AİHM'nin taraflardan biri olarak gördüğü devleti hukuken tanımıyoruz. Tanımadığımız bir devletle ilgili herhangi bir mahkeme dönüp de bize bağlayıcı bir karar empoze edemez. AİHM, siyasal sorun bağlamında devletlerarası bir soruna müdahil olarak yetkisini aşmıştır.
KAYIP TÜRKLER DE VAR: Eğer AİHM bir karar verecekse kayıp şahısların tümüyle ilgili, kayıp olan KKTC Türkleriyle ilgili de bir karar verilmesi ve aynı kriterlerin onlara da uygulanması beklenir. Yıllardan sonra adada bir momentum oluşmuş, kapsamlı çözüme doğru gidiş süreci başlamışken ve taraflarda ve uluslararası toplumda bu konuda bir duyarlılık oluşmuşken Türkiye'yi sanki Kıbrıs sorununun sorumlu tek tarafıymış gibi ilan eden bir mahkeme kararının iyi niyetli olduğuna da objektif olduğuna da inanmıyoruz. Bu kapsamlı çözüm sürecine de en büyük darbeyi vurduğuna inanıyoruz.

'SİYASİ YANSIMASI OLUR'
Büyük tepki toplayan AİHM kararına ilişkin şu değerlendirmeler yapıldı:
AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Hukuki açıdan da siyasi açıdan da uygulanabilirlik açısından da sakıncaları olan bir karar. Kıbrıs ile ilgili her kararın siyasi neticesi vardır, siyasi yansıması olur.
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: Kıbrıs'taki müzakere sürecini etkilemez. Sürece zarar verecek şeylerden, açıklamalardan da kaçınmak gerekir.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: Karar enerjiyle alakalı yapacağımız işleri ve işbirliğini tabii ki etkiler. Biz enerjinin gerginlik değil, uzlaşı aracı olarak kullanılmasına dikkat ederiz.
İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV): Güncel müzakere sürecini olumsuz etkileyeceği endişesini taşıyoruz. AİHM'nin sadece Güney Kıbrıs Rum tezlerini dikkate alması büyük talihsizliktir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Ödemeyeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN