Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğan Grubu'ndan Alevi kışkırtıcılığı

Devletin Soma faciasında şehit olan Alevi işçilerle ilgilenmediği iddiaları yalanlandı. Kınık Kaymakamı Gün ve AK Partili Belediye Başkanı Doğruer, Alevi-Sünni ayrımı yapılmadan tüm şehitlerin cenazelerine gidildiği ve ailelerinin ziyaret edildiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 23.5.2014 09:23 Güncelleme Tarihi: 23.5.2014 10:10
Soma'da 301 madencinin şehit olduğu facianın acısı devam ederken Doğan Medya Grubu'na bağlı gazetecilerin gerçek olmayan bilgilerle hükümet karşıtı kampanyası sürüyor.

Hürriyet yazarı Yılmaz Özdil'in 'Müstahak' başlıklı yazısıyla hızlanan kampanya, Posta yazarı Yazgülü Aldoğan'ın 'Niyazi' skandalı ve Hürriyet yazarı Melis Alphan'ın "Soma'ya yardım etmeyin" tweetiyle yoğunlaştı. Son hamle de CNNTürk programcısı ve Radikal yazarı Şirin Payzın'ın Alevi ayrımcılığı yapıldığı iddiası oluşturdu.

"Alevi Köyünü Teğet Geçen Devlet" başlıklı yazısında 11 madencisinin şehit olduğu İzmir'in Kınık İlçesi Elmadere Köyü'ne "ne bakan, ne milletvekili, ne kaymakam ne de belediye başkanının gelmediğini" iddia eden Payzın, "Kınık Belediye Başkanı facianın ancak yedinci gününde ziyaret etmiş Elmadere'yi. Neden Alevi oldukları için mi?" diye yazdı.

Payzın'ın Alevi ayrımcılığı yapmakla suçladığı isimlerden Kınık Kaymakamı İlyas Gün, 15 Mayıs ve 16 Mayıs'ta vali ile Elmadere'de olduğunu söyledi. Gün, facianın yaşandığı gün izinli olarak Ankara'da olduğunu, geceyarısı dönerek cenazeler için soğuk hava deposunu açtırdığını ve İzmir Valisi Mustafa Toprak ile koordineli olarak çalışmalara katıldıklarını anlattı.

Elmaderelilerin bir kısım cenazesinin soğuk hava deposunda olduğunu ve onlarla görüştüklerini belirten Kaymakam Gün, şöyle konuştu: "15 Mayıs'ta Vali Bey ve ben mezarlıkta Elmadereli vatandaşlarımızın cenazesinde bulunduk. 16 Mayıs'ta bir cenazeye katıldım. O hengamede Elmaderelilere yardımı ulaştıramadım. Bakan Faruk Çelik geldiğinde, refakat ettim. Kösedere Köyü'ne gittik. Zaman yetmediği için Elmadere'ye gidilemedi." Alevi ayrımı iddiasının doğru olmadığını belirten Gün, "Diğer Alevi köylerimiz de var. Bağlar ve Birbaba Alevi köyü. Cenazelere yetişmeye çalıştık. Aileler merkezde oturduğu için taziyeleri gerçekleştirdik" dedi


BAŞKA ALEVİ KÖYLERİNİ DE ZİYARET ETTİK

Payzın'ın suçladığı isimlerden Kınık'ın AK Partili Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer iddiaların yalan olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Yazı külliyen yalan. İlk andan itibaren ambulanslarda madencilere ve onların yakınlarına yardımcı oldum. O köye de gittim. İnsanların yarasını da sardım. Cenaze çok olduğu için vali bey ve kaymakam bey ile paylaşarak hepsine katıldık. Ayrıca ziyaret de ettim.

Başka Alevi köyleri de var. Onlara da gidildi. Kimse, Alevi-Sünni diye ayrılmadı. İzmir Valisi, iki defa ilçeye gitti. Aynı gün 20 cenaze kalktı, paylaşarak gittik. 4 ya da 5 Alevi cenazesine ben gittim. Cem evine gidip namaz kıldım."

Kaynak: Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğan Grubu'ndan Alevi kışkırtıcılığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN