Türkiye'nin en iyi haber sitesi

17 Aralık'ın beynine ihraç

17 Aralık darbe operasyonunun İstanbul Emniyeti'ndeki beyin takımı dağıtıldı. Emniyet'te üst düzey 5 polis daha meslekten ihraç edildi

Giriş Tarihi: 4.6.2014
İçişleri Bakanlığı, 17 Aralık darbe sürecinde, Emniyet içindeki paralel yapıya yönelik adımlarına devam ediyor. Yürütülen soruşturmalar kapsamında geçtiğimiz hafta Organize'den Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı ile Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ihracının ardından dün de Mali Şube Müdür Yardımcısı Kazım Aksoy ile aralarında 1 Emniyet Amiri, 1 Başkomiser, 1 komiser ile polis memurunun bulunduğu 5 polis daha görevlerinden ihraç edildi. İçişleri Bakanlığı ve Polis Başmüfettişleri, hükümeti devirmeye yönelik 17 ve 25 Aralık operasyonlarını düzenleyen İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Organize Şube Müdürlüğü hakkında soruşturma açmıştı. Açılan soruşturma kapsamında İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı ile eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı açığa alınmıştı. Geçen hafta meslekten ihraç edilen iki ismin ardından meslekten ihraç edilen polis sayısı 7'ye yükseldi. İsimlerin özellikle 17 Aralık operasyonlarında aktif rol alan personellerden olduğu öğrenildi. Haklarında ihraç kararı verilen 5 polis, 'belgeleri imha etmekle' suçlandı. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Müdür Yardımcısı Kazım Aksoy, Mali Şubede görevli Emniyet Amiri İbrahim Şener, Başkomiser Arif İbiş, Komiser Mustafa Demirhan ve Polis Memuru Ercan Taş "Herhangi bir göreve ilişkin yazılı belge veya mikro filmleri kasıtlı olarak yok etmek" ve "Yetkisini ve nüfuzunu kendisine veya başkalarına çıkar sağlamak amacıyla veya kin ve dostluk nedeniyle kötüye kullanmak" iddialarıyla suçlandı. Aynı soruşturma kapsamında açığa alınan bir memurun ise ihracına gerek duyulmadı.

OPERASYONUN BAŞINI ÇEKTİLER
Mahir ÇAKALLI (İkinci sınıf emniyet müdürü): 17 Aralık 2013 tarihinde, sözde anıtlar ve imar yolsuzlukları iddiasıyla TOKİ ve Fatih Belediyesi'ne operasyon düzenlenmişti.
Yakup SAYGILI (Üçüncü sınıf emniyet müdürü): 17 ve 25 Aralık operasyonlarının fezlekesini yazan ve basına sızdıran isim olarak biliniyordu. Gizlice bakan takibinden, yasa dışı dinlemelerin talimatını verdiği ileri sürülüyor.
Kazım AKSOY (Dördüncü sınıf emniyet müdürü): MİT krizinin yaşandığı dönemde Terörle Mücadele'de görevliydi. 17 ve 25 Aralık operasyonlarının en etkin isimlerinden birisi oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
17 Aralık'ın beynine ihraç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN