Devletin zirvesi ATAK'ta

Türkiye'nin havacılık alanındaki en büyük projesi olan ilk yerli üretim taarruz ve taktik keşif helikopteri ATAK 129 helikopterlerinin ilk 3'ü Genelkurmay Başkanlığı'na teslimatı gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 11.6.2014
Törene Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel de katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, törende yaptığı konuşmasında 2004 yılında Savunma Sanayi İcra Kurulu'nda alınan stratejik kararın altında olan herkese teşekkür ederken, "Bu gurur hepimizin" dedi. Helikopterin sadece mekanik kısımlarının değil, çok önemli elektronik harp sistemlerinin de Türkiye'de yapıldığını vurgulayan Gül, "Bunlar çok sofistike teknoloji gerektirir ki, bununla iftihar ediyoruz" diye konuştu. "Başkasının size karşı saldırmaması için hazırlıklı olmak zorundasınız" diyen Gül "Bugün geldiğimiz noktada Türkiye içinde silahlı kuvvetlerimizi donatacak teçhizatın önemli kısmını üretecek duruma geldik. Bu projede emeği geçen herkese tekrar hayırlı olsun diliyorum. Bu gurur hepimizin" mesajı verdi.

'HELİKOPTER SATACAĞIZ'
Törende konuşan Başbakan Erdoğan, "Biliyoruz ki yerli savunma sanayiimizin geliştirilmesi, bizim için bir nevi istiklal ve istikbal mücadelesidir. 12 yıldır hep bu bilinçle hareket ettik" diye konuştu. Erdoğan şunları söyledi: "Başlattığımız projeler meyvelerini vermeye başladı. Bugün bu başarı zincirine yeni bir halka daha ekliyoruz. İlk helikopterimizin TSK envanterine eklenmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. 2004'te çıktığımız yolda, burada karşılaştığımız tablo verdiğimiz kararın ne kadar doğdu olduğunu gösteriyor. Helikopterlerimiz sınırlarımıza yönelik her türlü saldırıda caydırıcı rol oynayacaktır. Helikopterin tek üretim hattı Türkiye'de kuruldu. Dolayısıyla 3. ülkelere satılacak helikopterler de buradan çıkacak. Türkiye artık helikopter satın alan ülke konumundan helikopter üreten ve satan ülke konumuna yükselmiştir. Bu ülkemiz için iftihar edilecek bir durumdur. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum."

3.3 MİLYAR DOLARLIK PROJE
Sadece motoru İtalyan olan ATAK'ın 6400 parçasının 6200'ünü TAİ üretti. Avionik sistemlerini Aselsan yaptı. Bugüne kadar 9 helikopter üretilirken, 59 helikopterin üretileceği proje toplam 3.3 milyar dolara mal olacak. 1360 beygir gücünde ve 2 motoru olan ATAK, saatte 288 kilometre hız yapabiliyor. Her hava koşulunda uçabilen ATAK'ın burnunda 500 mermilik top, kanat altında 76 roket bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devletin zirvesi ATAK'ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN