Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak Kriz Masası'ndan açıklama

Irak Kriz Masası tarafından yapılan açıklamada, Irak'ta alıkonulan tüm vatandaşların ülkelerine en kısa sürede, sağ-salim dönmeleri amacımla gerekli çalışmaları hassasiyetle sürdürdüğü belirterek, Musul, Kerkük, Selahaddin, Anbat, Diyala, Bağdat, Basra, Babil, Necef, Kerbela, Vasit, Mesyan, Kadisiye, Musenna ve Dikar vilayetlerine ilişkin olarak daha önce yapılan seyahat uyarılarının geçerliğini koruduğu bildirdi.

Giriş Tarihi: 21.6.2014 13:58 Güncelleme Tarihi: 21.6.2014 13:59
Irak Kriz Masası'ndan yapılan yazılı açıklamada, Irak'ın büyük bölümünü etkileyen şiddet olaylarının devam ettiği, güvenlik alanında düzelme sağlanamadığı kaydedildi. Musul, Kerkük, Selahaddin, Anbar, Diyala, Bağdat, Basra, Babil, Necef, Kerbela, Vasit, Meysan, Kadisiye, Musenna ve Dikar vilayetlerine ilişkin olarak daha önce yapılan seyahat uyarılarının geçerliliğini koruduğunun altı çizilen açıklamada, 'Anılan vilayetlerde bulunan vatandaşlarımızın, can güvenlikleri bakımından, mümkün olan en kısa sürede bu bölgelerden ayrılmaları ve sözkonusu bölgelere seyahat etmekten kaçınılması kuvvetle tavsiye edilmektedir. Başta Musul ve Telafer'de meydana gelen çatışmalar olmak üzere, yerlerinden edilen sivil halka yönelik olarak Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) koordinasyonunda, TİKA ve Kızılay aracılığıyla yürütülen insani yardım faaliyetlerimiz devam etmektedir. Kerkük'ün güneyindeki Beşir köyündeki çatışmalar nedeniyle Kerkük'e sığınmak zorunda kalan Türkmen kardeşlerimizin acil ihtiyaçlarının karşılanması için de, TİKA'dan bir heyet ve insani yardım malzemesi bugün Kerkük'e intikal ettirilmektedir. İnsani yardım faaliyetlerimiz Erbil Başkonsolosluğumuzun eşgüdümünde sürdürülmektedir' denildi.

Irak'ta alıkonulan tüm vatandaşların ülkelerine en kısa sürede, sağ salim dönmeleri amacıyla gerekli çalışmaların hassasiyetle sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

'Bağdat Büyükelçiliğimiz halen Irak'ta bulunan vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde ülkemize dönebilmelerini teminen gerekli çalışmaları yürütmeye devam etmektedir. Bu çerçevede, Kriz Merkezi'ne ulaşan bilgi ve destek talepleri, eldeki güncel bilgiler ışığında ve Irak'ta devam eden olağanüstü koşullara rağmen ilgili birimlerimizce süratle cevaplanmaktadır. Irak'ta çatışmaların yayılmasıyla eşzamanlı olarak faaliyete geçirilen Kriz Merkezi faaliyetini sürdürmektedir. Konsolosluk Çağrı Merkezimize yapılan başvurular da eşzamanlı olarak Kriz Merkezi'ne yönlendirilmektedir.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak Kriz Masası'ndan açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN