Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kasımpaşa'dan Köşk'e 'uzun ince bir yol'

Başbakan Erdoğan Kasımpaşa'da başlayan hayatına çok şey sığdırdı. Gençliği futbol ve siyasetle geçti. İstanbul'u yönetti, okuduğu şiir nedeniyle cezaevine düştü. "Muhtar bile olamaz" dediler. Şimdi Çankaya'nın en güçlü adayı...

Giriş Tarihi: 2.7.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gençlik kollarından başladığı siyaset hayatında merdivenleri adım adım çıkarak devletin en üst mertebesi olan Cumhurbaşkanlığı'na aday oldu. İstanbul Kasımpaşa'da 1954'te doğan Erdoğan, imam hatip lisesinin ardından Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'ni bitirdi. Lise ve üniversite döneminde Milli Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev aldı. MSP Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı. Siyasetle uğraştığı bu süreçte futboldan da kopmadı. 15 yaşındayken Camialtı Spor Kulübü'nde futbola başlayan Erdoğan daha sonra transfer olduğu İ.E.T.T ile 1976'da İstanbul şampiyonu oldu. Bu sırada Fenerbahçe'den teklif gelse de babasının rızası olmadığı için profesyonel futbola geçemedi.12 Eylül darbesi futbol hayatını da noktaladı. Refah Partisi'nde İstanbul İl Başkanlığı'nda, kadınları ve gençleri siyasetin ön saflarına çekti. 1994'te ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

MUHTAR BİLE OLAMAZ DEDİLER:
12 Aralık 1997'deki Siirt mitinginde, şiir okuduğu için hapis cezası aldı, başkanlığına son verildi. Pınarhisar Cezaevi'nde 4 ay kaldı. Aldığı ceza yüzünden "Artık muhtar bile olamaz" yorumları yapıldı. 14 Ağustos 2001'de kurduğu AK Parti'nin felsefesini Pınarhisar'da çizdi.

ANADOLU İHTİLALİ:
Erdoğan'ın genel başkanlığında AK Parti, 3 Kasım 2002'de girdiği ilk seçimde "Anadolu İhtilali" yaptı ve tek başına iktidar oldu. Ancak Erdoğan, hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle milletvekili olamadı. Yapılan yasal düzenlemeyle önündeki engelin üzerine, 9 Mart 2003'te Siirt'te yenilenen seçimlerle milletvekili seçildi. 15 Mart 2003'te Türkiye'nin 59. Başbakanı oldu. Erdoğan, 2001'den bu yana girdiği 3 genel seçim, 3 yerel seçim ve 2 referandumdan zaferle çıktı. 12 yıllık iktidarı süresince ekonomiden demokratikleşmeye pek çok alanda reformlara imza attı.

HAYALLER GERÇEK OLDU:
Türkiye'nin 153 yıllık hayali olan ve iki kıtayı deniz altından birbirine bağlayan Marmaray gerçek oldu. Türkiye, yüksek hızlı trenle tanıştı. 17 bin kilometre duble yol inşa edillirken, sadece belli bir kesimin kullanabildiği havayolu, halkın yolu oldu. Milli gemi, milli insansız hava aracı, milli tank projeleri hayata geçirildi. İstanbul'a 3. havalimanı, 3. köprünün, ikinci tüp tünelin adımları atıldı. Başörtülülere üniversite ve kamuda çalışma özgürlüğü getirdi. Terör sorununu çözmek için, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ni başlattı. Özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitim imkanı sağlandı. Olağanüstü Hal uygulaması kaldırılırken, işkenceye sıfır tolerans politikası uygulandı. 12 Eylül darbecilerine yargı yolu açıldı. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı getirildi. Azınlıkların yıllardır iade edilmeyen mülkleri geri verildi.

İŞTE SEÇİM KARARGÂHI
AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'ın kampanyası için seçim koordinasyon merkezi kuruldu. Çankaya'da Kuleli Sokak'taki bina, 30 Mart'ta AK Parti'den Çankaya Belediye Başkan adayı olan Barış Aydın'ın seçim ofisi olarak kullanılmıştı.

YENİ BAŞBAKANLIK BİNASINI İNCELEDİ
Başbakan Erdoğan, dün öğleden sonra partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısına katıldı. Erdoğan toplantıda il başkanlarına teşekkür edip, ramazanda özellikle yoksul ailelerin sofrasına konuk olmalarını istedi. Erdoğan daha sonra Atatürk Orman Çiftliği'nde yapımı süren yeni Başbakanlık binasına gitti. Erdoğan'ın incelemede bulunması, Köşk'e çıktıktan sonra burayı kullanabileceği şeklinde yorumlandı.


311 İMZA İLE BAŞVURU

Başbakan Erdoğan'ı, cumhurbaşkanlığına aday gösteren 311 AK Partili milletvekilinin imzasını taşıyan dilekçeyi AK Parti Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş, Belma Satır, Ahmet Aydın ile Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e sundu. Canikli, "Yeni dönemde Cumhurbaşkanlığı makamı temsili değil, hizmet makamı olacaktır. Bu makam yürütmenin önemli bir unsuru olacaktır" dedi. Çiçek de "12'nci Cumhurbaşkanını halk kendisine yakışır bir olgunlukla seçecektir" diye konuştu.

EMİNE ERDOĞAN'IN GÖZYAŞLARI
Başbakan Erdoğan konuşmasında kimi zaman ihmal ettiğini söylediği ailesinden özür diledi. Erdoğan'ın konuşması sırasında eşi Emine Erdoğan, kızları Sümeyye Erdoğan (sağda) ile Esra Albayrak (solda) gözyaşlarını tutamadı.

AK PARTİLİLER İFTARDA BULUŞTU
Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti milletvekilleri, belediye başkanları ve il başkanlarına iftar verdi. ATO Kongre Merkezi'nde basına kapalı gerçekleşen iftara, Başbakan yardımcıları Ali Babacan, Beşir Atalay ve Emrullah İşler ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da katıldı. Bu arada TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Erdoğan'a "hayırlı olsun" ziyaretinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kasımpaşa'dan Köşk'e 'uzun ince bir yol'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN