Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gözaltı listesinde kimler var?

İstanbul Terörle Mücadele ekiplerinin Selam Örgütü soruşturmasıyla binlerce kişiyi dinleyen polislere yönelik başlattığı operasyon kapsamında 22 ilde gözaltına alınanlar arasında oldukça önemli isimler yer alıyor.

Giriş Tarihi: 22.7.2014 09:39 Güncelleme Tarihi: 22.7.2014 11:40
İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Orhan Kapıcı'nın koordinatörlüğündeki operasyonda gözaltına alınanlar arasında Ramazan Akyürek, Yurt Atayün ve Erol Demirhan gibi isimler bulunuyor.

İstanbul Terörle Mücadele ekipleri gece saat 01.50'de operasyonun startını verdi. İstanbul'da çok sayıda polis paralel yapı soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar içinde şube müdürleri de yer alıyor.


200 POLİSİN İSMİ YER ALIYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Emniyet'teki paralel yapılanmaya yönelik y��rütülen 'gizli' soruşturma bu gece saat 01.30 sularında operasyona dönüştü. İstanbul'da çok sayıda polis evlerinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındı. Yaklaşık 200 polisin gözaltı listesinde olduğu belirtiliyor.


LİSTEDE KİMLER VAR?

Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, 17 Aralık gibi operasyonları yürüten polis şeflerinin soruşturma kapsamında şüpheli sıfatında olması dikkat çekiyor. Soruşturmanın en dikkat çeken şüphelileri bir dönem İstihbarat Daire Başkanlığı yapan Ramazan Akyürek, eski İstanbul İstihbarat Müdürü Erol Demirhan ve eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse.


MİT KRİZİNİN POLİSLERİ DE GÖZALTINDA

Ramazan Akyürek'in emniyet içindeki paralel yapılanmanın kilit isimlerinden olduğu ileri sürülüyor. Özellikle Ergenekon soruşturması sürecinde yaptığı operasyonlarla ismini duyuran Akyürek'in ismi Dink suikastındaki ihmal iddialarıyla da gündeme gelmişti. Eski İstanbul İstihbarat Müdürü Erol Demirhan ise MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılmasının ardından yaşanan 'MİT Krizi'nin ardından görevden alınmıştı. Yurt Atayün de MİT Krizi'nin ardından TEM Şube Müdürüyken görevden alınmıştı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube ekiplerinin yaptığı operasyonda İstanbul'da çok sayıda polisin gözaltına alındığı kaydedildi. Paralel yapı soruşturmasının birinci gözaltı dalgası olan operasyonu 2 savcı yürütüyor. İstanbul Cumhuriyet Savcıları İrfan Fidan ile Okan Güzelsoy soruşturmanın başında bulunurken İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Orhan Kapıcı ise soruşturmanın koordinatörü.

Şüphelilere, resmi belgede sahtecilik, casusluk, özel hayatın gizliliğini ihlal gibi suçlamalar isnat ediliyor.


HAYATİ BAŞDAĞ GÖZALTINDA

Eski Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Hayati Başdağ, sağlık kontrolünden geçirildi.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan eski Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Hayati Başdağ da sağlık kontrolü için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.


VAN'DA İKİ MÜDÜR GÖZALTINDA

Operasyon kapsamında Van'da El-Kaide operasyonunu gerçekleştirerek İHH bürosuna baskın yapan ve ardından görev yeri değişen Van Terörle Mücadele Şubesi eski Müdürü Serdar Bayraktutan ve Çevik Kuvvet Müdürlüğü'nde bir komiser de gözaltına alındı.

Bitlis'te de bir polisin gözaltına alındığı öğrenildi.


BİR GÖZALTI DA İZMİR'DE

İzmir'de, emniyette "paralel yapı" operasyonu kapsamında 1 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün koordinasyonunda sabaha karşı birçok ilde gerçekleştirilen operasyon kapsamında İzmir'de de bir komiser yardımcısının gözaltına alındığı öğrenildi.

İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan komiser yardımcısının İstanbul'a gönderileceği belirtildi.


DİYARBAKIR'DA 2 GÖZALTI

İstanbul'da düzenlenen "paralel yapı" operasyonu kapsamında Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğünde görevli 2 polis memuru gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul'da düzenlenen "paralel yapı" operasyonu kapsamında İl Emniyet Müdürlüğünde şube müdürü M.Ç Ankara'da, Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde görevli polis memuru İ.A da görev yaptığı Hazro'da gözaltına alındı.

M.Ç ve İ.A'nın operasyonun yürütüldüğü İstanbul'a gönderileceğini öğrenildi.


Antalya'DA BİR POLİS MEMURU GÖZALTINDA

Antalya Emniyet Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğünde görevli polis memuru Mehmet Öz, sabah saatlerinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekibi tarafından evinde gözaltına alındı. Polis memuru Öz, uçakla İstanbul'a gönderildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözaltı listesinde kimler var?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN