Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan canlı yayında soruları yanıtladı

Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili 24 TV'de gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.

Giriş Tarihi: 5.8.2014 01:35 Güncelleme Tarihi: 5.8.2014 08:40
İşte Başbakan'ın konuşmasından satırbaşları:


- Bu seçim sistemlerindeki gelişmelere baktığımız zaman bildiğiniz gibi İlçe Belediye Başkanlığı seçim adaylığından tutun, İl Belediye Başkanlığı seçim adaylığına ve oradan tabi milletvekili seçim adaylığı ve en sonunda da şimdi Cumhurbaşkanlığı seçim adaylığına girmiş bulunuyoruz.

- Tabi siyasetin içerisinde de 40 yıllık geçmiş var. hep bu siyasetin içerisinde geçti. Siyasette çıraklığı da yaşadık, kalfalığı da yaşadık, ustalığı da yaşıyoruz. Çünkü siyaseti bir insan yönetme sanatı olarak ele aldığımız zaman bu seçimin ne denli önemli olduğu ortaya çıkıyor.

İSTANBUL BENİM SEVDAM

-Doğup büyüdüğüm vilayet; İstanbul. İstanbul bir başka ama maalesef İstanbul'da yaşayanlar İstanbul'un kıymetini tam bilemediler. İstanbul hakikaten benim aşkım, sevdam, her şeyim. Şimdi Belediye Başkanımıza şunu söyledim; İstanbul'da biz Avrupa ve Anadolu yakasında iki tane meydan yapalım ve bu meydanlarda artık kim mitingini yapacaksa gelsin bu meydanlarda yapsın. Söyleyecek sözü olan gelsin orada söylesin. İlla Taksim'de Taksim, illa Kadıköy'de Kadıköy, illa Tandoğan'da Tandoğan filan olmaz. Bu meydanları yaparsınız huzur içinde gel istediğini söyle. Nasıl bağıracaksan gel orada bağır. Bundan kimse de zarar görmesin. Düşünün yürüyüş yapacaklar, halkın alışveriş yaptığı merkezlerde yürüyüş yapıyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? siz özgürlüğü 'her yeri istediğim gibi kullanırım' tanımıyla tanımlayamazsınız. Bunlar hakikaten özgürlük adına yapılamaz. Gel arkadaş nerede yapacaksın? Anadolu yakasında mı? Buyurun sana Maltepe. Gel burada yap. Şimdi biz bunun örneğini verdik. Nerede yapacaksın, Avrupa yakasında? Buyurun sana Yenikapı. Git Yenikapı'da yap. Buna alışmamız lazım ve bunların bir de daha ufaklarını ilçelerin uygun yerlerinde yaparsak, daha ufak çapta olanlar da gitsinler orada yapsınlar ama bunlar vandalizme dönüşmesin.

KARAKOÇ'A TEŞEKKÜR EDİYORUM


-Son reklam filminde, 16 devleti iade eden 16 yıldız orada var. tabi ortada forsu. Ben tabi bu vesileyle de Sezai Karakoç'a çok teşekkür ediyorum. Bir anlam kattı tabi hazırlanan filme. Bundan dolayı kendisine şahsım, partim adına çok çok teşekkür ediyorum.

YSK'YA SERT TEPKİ


-Yurtdışında oy kullanma oranı yüzde 10'u bile zor aşacak. (Yurtiçi oy kullanma) Kamoyu araştırmalarında oy kullanma orası yüksek görünüyor.

SON BEDDUA'YA İSRAİL'LE CEVAP


Pensilvanya Ulusal güvenliğimizi tehdit eden bir durumdur. Monşer aday bunlardan biri. Bunlarda bir çizgi söz konusu değil. Yalpalıyor her şey olabilir.

Gazze'de ölenlerin sayısı Bin 900'u buldu. Pensilvanya'dan onları lanetleyen bir şey duydunuz mu?

İnlerine girilicek sözlerinden sonra bir takım gerçekler ortaya çıktı. Bunlar ortaya çıkınca şovmenler tuzluklar adliyeye akmaya başladı. Bunlar suçtur. Senin milletvekili olman nezerathaneye girme hakkı vermez. Buraya girmek sadece avukatların hakkıdır. Milletvekili olmak oraya girme şov yapma hakkı vermez. Bunlar suçtur. Bunlarda yalan takiye ve suç var. Burada daha yolun başında olduğumuz söylemem lazım.

EĞER BAŞARSALARDI GÜLEN TÜRKİYE'YE GELECEKTİ

Gezi olayları, 17 Aralık, 25 Aralık bir darbe girişimidir. Eğer 17 -25 Aralık gerçekleşseydi. Pensilvanya başka havayla gelecekti. Onun gelişi ertelendi. Onlar şu anda son çırpınışlarını yapıyorlar. Bu can bu tende oldukça ulusal güvenliğimiz tehdit eden paralel yapılarla mücadele edeceğiz.

PARALEL YAPIYI REFERANDUM'DAN SONRA HİSSETTİK

7 Şubat'ta böyle bir yapılanmanın olduğunu hissettik. Referandumun ardından yapılan atamalarda onu hissettik. Yargıtay'da danıştayda. Böyle bir yapılanmanın olduğunu referandum sonrası yapılan bazı atamalarda bunu gördüm "Ya nereye gidiyoruz" dedim.

BUNLARDA NANKÖRLÜK, İHANET, NE İSTERSEN VAR

-İşin henüz başında olduğunu söylemem lazım. Yargı şimdi gereğini yapmaya başladı. Gezi olayları 17-25 Aralık bu ülkede bir darbe girişimidir. Bunlar başarılı olsaydı Pensilvanya'daki burada başka havayla gelecekti. Şahsımla ilgili kayıtlar giren 'dönemin başbakanı.' Benim uluslarası yaptığım telefon görüşmelerini dinliyor. Kim bilir bunu ondan sonra nereye servis ettiler. Bunların şirazesi kaçmış. Eski adalet bakanımla enerji bakanım arasında ge��en dinlendi.

-Şifreleri şu anda tamamen çözdük diyemem çözmeye başladık. Onlar rahat duracak mı? Diyemem. Onlar son çırpınışlarını yapıyorlar. Bu can bu tenden oldukça ulusal güvenliğimizi tehdit eden paralel yapı ve benzerleriyle mücadeleye devam edeceğim. İki de bir Bahçeli konuşuyor ya Türkmenler diye. Yardım tırlarını çevirenler kimdi? Paralel yapı. Böyle bir şey olabilir mi?

-Bunlarda nankörlük var ihanet var ne istersen var. Devleti çalıştırmamak için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar.

BAŞKANLIK SİSTEMİNİ KONUŞACAĞIZ

- Bakıyorusunuz mesela Amerika'daki Başkanlık sistemi farklı, faraza Arjantin'de farklı. Ama bir şey var; gelişmiş ülkelerin genelinde Başkanlık sisteminin olması anlamlıdır. Yarı-Başkanlık sisteminin olması anlamlıdır. Bizim artık burada bir sıçrama yapmamız lazım. Bizim artık sistem değişikliğine gitmemizde fayda var. Kaldı ki buna Allah rahmet eylesin Turgut Bey dillendirenlerden bir tanesiydi. Daha sonra bunu Sayın Demirel de dillendirdi. Nedense biz dillendirince birileri rahatsız olmaya başladı. Ama ben görüyorum ki milletim Başkanlık sistemini bu seçimle beraber benimseyecek ve konuşmaya başlayacak. Diyecek 'ben Cumhurbaşkanı seçiyorum. Madem Cumhurbaşkanı'nı seçiyorum, niye Başkan seşmeyeyim.' Bundan sonra Başkanı seçecek. Yani bunu farklı yerlere çekenlere de gereken cevabı verecek. Ve tabi Başkanlık sisteminin ne içerdiği çok daha açık, net bu tartışmalarla beraber ortaya çıkacak.

YSK'YA SERT TEPKİ

- Yurtdışında oy kullanma oranı yüzde 10'u bile zor aşacak. (Yurtiçi oy kullanma) Kamoyu araştırmalarında oy kullanma orası yüksek görünüyor.

PARTİMİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN ADIM ATARIM

- Partimin zarar görmemesi için gerekeni yaparım. Boğulmasına tahammül edemem.Genel başkan ve başbakan aynı kişi olmalı yoksa bir kopukluk olur.

BM GENEL SEKRETERİNİ ARAYIP UYARDIM

- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun'a, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırması gerektiğini söylediğini aktardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan canlı yayında soruları yanıtladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN