'Hedefimize ulaştık'

Vermek istedikleri mesajı Türkiye'nin her yerine ulaştırdıklarını belirten cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, yüzde 9.7'lik oy oranı için ise "Hemen hemen hedefimize ulaştık" dedi

Giriş Tarihi: 11.8.2014
Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, sandıkların açılmasının ardından ilk değerlendirmesini seçim sonuçlarını izlediği Diyarbakır'da yaptı. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre yüzde 9.7'lik oy oranını yakalayan Demirtaş şu değerlendirmeyi yaptı: "Bütün Türkiye halklarına barış kardeşlik demokrasi getirmesini temenni ediyorum. Bizi destekleyen tüm dostlarımızla beraber aydınlık gelecek adına gerçek hakiki bir umut yaratmak istedik. Türkiye'nin her yerinde savunduğumuz ilkelerin gönülden tartışılmasını arzuladık ve bunu önemli ölçüde başardık. Vermek istediğimiz mesaj Türkiye'nin her yerine ulaşmıştır. Bizim cumhurbaşkanlığı seçim kampanyamız hedefine ulaşmıştır. Yarından itibaren partimizi büyük bir kitle partisi yapmak için çalışmaya başlamak ilk hedefimiz olacak. Irkçı mezhepçi çizginin çatı çizgisi dahil iflas ettiği ortaya çıkmıştır. Elde ettiğimiz sonuç oran itibarıyla hemen hemen hedeflerine ulaşmıştır."

HDP BARAJI AŞAMADI!
Türkiye partisi olma iddiasındaki HDP'nin oyları yüzde 10'un altında kaldı. HDP oylarını sadece yüzde 2.5 artırdı
HDP Türkiye partisi olma yolunda girdiği ilk sınavda geçer not alamadı. Türkiye barajı olan yüzde 10'un üstünü hedefleyen HDP yüzde 9'da kalırken, yeni söylemleri vatandaşta az da olsa karşılık buldu. Önceki seçimlerde yüzde 6.64 oy alan HDP, Genel Başkan Selahattin Demirtaş ve yeni söylemiyle yüzde 2.5'luk oy artırdı. HDP'nin 2015 seçimlerine parti olarak katılma planı ise şimdilik rafa kalktı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP'yi temsil eden Demirtaş'ın oyu beklenenin altında gerçekleşti. Demirtaş, ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu illerinden oy aldı. Demirtaş, Diyarbakır, Van, Muş, Tunceli, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Hakkâri, Ağrı ve Iğdır'ın aralarında yer aldığı 11 ilde başı çekti. Demirtaş'ın memleketi Elazığ'da yüzde 73'lük oyla Erdoğan açık ara birinci çıktı. Demirtaş ise sadece yüzde 9.5 oy aldı. Demirtaş, İstanbul'da da sürpriz bir çıkış yaparak yaklaşık yüzde 9'luk oy aldı. HDP'nin İstanbul Büyükşehir adayı Sırrı Süreyya Önder ise yüzde 4.4 oy almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hedefimize ulaştık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN