Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soma A.Ş.’ye ait Işıklar maden ocağı açılıyor

Giriş Tarihi: 8.9.2014 15:53 Güncelleme Tarihi: 8.9.2014 16:22

Soma’da maden faciası sonrası üretimi durdurulan Soma A.Ş’ye ait üç maden ocağından biri olan Işıklar Maden Ocağı’nda işbaşı yapılacak.

Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da açıkladığı Soma Holding'e ait Işıklar maden ocağında incelemelerde bulunan müfettişler çalışmalarını tamamladı. Eksiklerin giderilmesinin ardından hazırlanan raporla üretimin kısmen başlayacağı bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, "Işıklar maden ocağında hem Maden İşleri Genel Müdürlüğü'müzün hem de Çalışma Bakanlığı İş Güvenliği müfettişlerinin denetimleri oluyordu. Onların ön gördüğü eksiklikler vardı. Bu eksiklerin giderilmesine yönelik firmanın çalışmaları vardı. Bir kaç kez firma, bu çalışmaları yaptığını yazıyla bildirdi. Yazılar üzerine müfettişler tekrar ocağa girdiler ve eksiklikleri giderildiğini tespit ettiler. Daha sonra Maden İşleri Genel Müdürlüğü'ndeki teknik elemanlar önceki hafta ilçemize gelmişlerdi. Onlarda yaptıkları inceleme sonrası Işıklar Maden Ocağı'nın bir ayağında üretime geçilebileceğini belirttiler. Ardından bir kez daha Çalışma Bakanlığı İş Güvenliği müfettişleri incelemelerde bulundu. Az önce ben daire başkanıyla görüştüm raporun yazıldığını ve olumlu görüldüğünü, bir ayakta Sayın Bakanımızın da belirtmiş olduğu ayakta Işıklar Ocağı'nda üretime geçilebileceği yönünde bilgi aldım. Rapor tabi henüz elimize gelmedi net bir şey söylemek mümkün değil, anacak rapor bugün sanıyorum intikal ettirilecek ve bir ayakta üretim başlayacak. Firmayla da görüşme yaptık. Diğer ayaklarda ise firma kendini hazır hale getirecek. Hazır hale getirdikten sonra yeniden Maden İşleri Genel Müdürlüğü'müzün teknik elemanları gerek, Çalışma Bakanlığı teftiş müfettişleri gelip görecek. Bu eksiklerin de giderildiği ve çalışma koşulları düzeltildiği takdirde aynı şekilde oralarda da üretime geçilecek." dedi.

"BELKİ EYNEZ'E DE SIRA GELECEK"

Kaymakam Atçı, 301 işçinin hayatını kaybettiği Eynez maden ocağında da eksikler giderildiği takdirde üretime geçilebileceğini belirterek şöyle konuştu: "Işıklar'dan sonra Atabacası ocağı ve daha sonra da belki Eynez'deki ocağa sıra gelecek. Bu şekilde adım adım gidiyoruz. Söyleyebileceğimiz büyük bir ihtimalle yarın veya yarından sonraki gün Işıklar ocağında kısmi bir üretimin başlayacak."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma A.Ş.’ye ait Işıklar maden ocağı açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN