Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir yangınının görüntüleri

İzmir'in Yunan ordusundan geri alınışının yıl dönümü kutlanırken, İngiliz arşivinden çıkan görüntüler dikkat çekti..

Giriş Tarihi: 9.9.2014 22:22
9 Eylül 1922 İzmir'in kurtuluş günü İzmirliler tarafından coşkuyla kutlandı. 92 yıl sonra Yunanlılar'ın İzmir'den kaçış görüntüleri ile büyük İzmir yangını İngiliz arşivlerinden çıkan görüntüler de yeniden gündeme geldi.

İNGİLİZ ARŞİVİNDEN ÇIKAN GÖRÜNTÜLER

Tarihçilerin sık sık tartıştığı bir konu haline gelen İzmir'in işgalden kurtuluşu ve İzmir yangını İngiliz arşivlerinden çıkan görüntülerle daha da alevleneceğe benziyor.

İZMİR'İ KİM YAKTI TARTIŞMALARI

Bazı tarihçiler İzmir yangınını Rumlar'ın şehirden kaçmaları için Türkler'in çıkardığını iddia ederken kimi tarihçiler ise kaçmadan önce Yunanlılar'ın İzmir'in çeşitli mahallelerini ateşe verdiğini söylüyor.

"YUNAN DENİZE DÖKÜLMEDİ, KENDİLERİ GİTTİ" İDDİASI

Öte yandan tarihçilerin görüş ayrılığına düştüğü konulardan biri de Yunanlılar'ın kaçışıyla ilgili. Bazı tarihçiler Yunan askerlerinin "denize dökülmediği", aksine Mustafa Kemal Paşa'nın şehre girişinden 2 gün önce yani 7 Eylül'de Yunan askerlerinin ABD gemileriyle İzmir'i terk ettiğini iddia ediyor. İngilizler'in çektiği görüntülerde İzmir'deki Rumlar'ın deniz yolunu kullanarak şehri kaçarak terk ettiği net bir şekilde görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir yangınının görüntüleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN