Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 ayrı plan yapıldı ilki başarılı oldu

Giriş Tarihi: 24.9.2014

Davutoğlu: Personelin aynı anda, sağ salim bırakılması için A planıyla hareket edildi. A planı başarılı olmasaydı silahlı müdahale seçeneği de masadaydı. Genelkurmay'la da koordineli çalışıldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, IŞİD'in 101 gün rehin tuttuğu 46 Başkonsolosluk personelinin kurtarılma operasyonunun perde arkasını anlattı. Personelin aynı anda, sağ salim bırakılmasını sağlayacak A planıyla hareket edildi. Silahlı müdahale seçeneği de masadaydı. Bunun için her türlü önlem alındı, Genelkurmay'la da koordineli çalışıldı.

ALTERNATİF PLANLAR VARDI

Bakanlar Kurulu ve Ulusal Güvenlik Zirvesi'nde konsolosluk çalışanlarına yönelik kurtarma operasyonunun detayları ve sınırdaki göç dalgasına karşı alınacak önlemler masaya yatırıldı. Operasyonun perde arkasında ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. Buna göre, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın hazırladığı üç aşamalı planda kullanılacak araçlar ve zamanlaması en ince şekilde hesaplandı.

"NAKIŞ GİBİ ÖRÜLDÜ"
Başbakan Davutoğlu'nun ifadesi ile operasyonda "gün be gün işleyen, nakış gibi örülen ve psikolojik kontrol yönetmeye dönük" bir strateji uygulandı. Davutoğlu, herhangi bir fidyenin ödenmesinin söz konusu olmadığını belirterek, "Böyle bir tavır, önünü alamayacağımız sonuçlar doğurur. Buna fidye verirseniz yarın başkalarını da kaçırıp isterler" değerlendirmesini yaptı. Davutoğlu, CIA desteği konusundaki iddiaları da kesin dille yalanladı. MİT, konsolosluk çalışanlarının yer değişikliklerini de uzaktan izleme yöntemi ile anlık takip etti. Konsolosluk görevlilerinin tahliye aşamasında olası bir saldırı, provokatif eyleme karşı da ek önlemler alındı. Sekiz yer değişikliği sırasında ayrı planlamalar da yapıldı. Silahlı kuvvetler ayağı da etkin şekilde devreye girdi. Türkiye'ye getirilinceye kadar istihbarat birimi gibi asker de uzaktan izleme yaptı. Hava bombardımanı nedeniyle güvenlik sağlanamayacağı endişesi ile Irak değil Suriye güzergahı değerlendirildi. Personelin anlaşarak teslim edilmemesi durumunda Genelkurmay'la işbirliği yapılarak olası müdahale için vurucu timler oluşturuldu.

C PLANI "AŞİRET DESTEĞİ"

C Planı olarak bölgedeki aşiretlerle çok gizli temaslar yürütüldü. Her iki seçeneğin olumsuz sonuçlanması durumunda bu aşiret mensupları rehineleri kaçırıp Türkiye'ye teslim edecekti. MİT operasyonu sırasında Musul'da etkili olan bazı aşiretlerin önemli desteği alındı. Aşiretler arasında Sünni ve Şiiler de vardı. Davutoğlu, IŞİD ile görüşme kanalının da yine bazı aşiret liderleri ve din adamları üzerinden yürütüldüğü bilgisini verdi.

ERBİL'DE ÖZEL EKİP

Operasyona destek vermek üzere Erbil'de sürekli kalan özel bir tim oluşturuldu. Musul'da etkili olan isimler sık sık Ankara'ya geldi. Bu isimler konsolosluk çalışanlarına rehine muamelesi yapılmaması için aracı oldu.

MİT'E AÇIK ÇEK VERİLDİ

Hükümet, operasyon süresince MİT'in görüşmeleri kolay yürütmesi için açık çek verdi. Davutoğlu da, "49 kardeşimizin kurtarılması için ne gerekiyorsa yapmalarını söyledik. Verebileceğimiz her türlü desteği ifade ettik. Sağ salim getirilmeleri için gerekli her kesimle temas kurulabileceğini söyledik" değerlendirmesini yaptı.

ÇETELERE TERÖRİST MUAMELESİ
Dün Sağlık Bakanlığı'ndaki bilgilendirme toplantısına katılan Başbakan Davutoğlu, uyuşturucu ile mücadele kapsamında mahallelerde narkotimler oluşturulacağını belirtti. Davutoğlu, "Sokağı, çocukları bu çetelere bırakmayacağız. Terörist ne muamele görüyorsa aynı muameleyi görecekler" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 ayrı plan yapıldı ilki başarılı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN