ABD'ye İncirlik izni için 3 şart

Giriş Tarihi: 26.9.2014

IŞİD'e yönelik hava operasyonlarında İncirlik Üssü'nü kullanma ısrarı süren ABD karşısında Türkiye kararlılıkla "Önce şartlarımı kabul et" dedi

IŞİD'e yönelik koalisyon güçlerinin bombardımanı sürerken, ABD hava operasyonlarını İncirlik Üssü'nden yapmak istiyor. Türkiye ise İncirlik izni için sınır ötesinde insani güvenli bölge ve uçuşa yasak bölge oluşturularak, ılımlı Suriye muhalefetine tam destek verilmesini istiyor. 49 Konsolosluk çalışanı kurtarılmadan öncede de gündeme gelen Adana'daki İncirlik Üssü, konsolosluk çalışanlarının kurtarılmasının ardından yeniden gündemde. Türkiye bu üssün ancak insani yardımlar için kullanılabileceğini belirtirken, ABD ise Suriye'nin kuzeyine yaptığı hava harekatlarını bu üssü kullanarak yapmak istiyor. Koalisyon güçleriyle birlikte Suriye'nin kuzeyine gerçekleştirilen hava saldırıları, daha çok bölgeye uzaktaki üslerden ve kalkan uçaklarla gerçekleştiriliyor. Bu yakıt ikmali noktasında uçaklar için problem oluştururken, Amerika'nın hava operasyonunu bölgeye yakın bir üsden yapmak istediği biliniyor. Amerika, bunun için de Adana'daki İncirlik Üssü'nün koalisyon güçlerine açılmasını talep ediyor.

30 KİLOMETRELİK 'GÜVENLİ BÖLGE'

Ankara ise, İncirlik Üssü'ne izin vermek için 3 şart öne sürüyor. Bu şartlardan en öncelikli olanı ise daha önce de gündeme gelen Suriye ve Irak içlerine doğru yaklaşık 30 kilometre uzunluğunda "İnsani Güvenli Bölge" oluşturulması. Bu bölgenin oluşturulması Türkiye'ye gelecek yeni sığınmacıların sınır ötesinde ve güvenli bölgede tutulmasını sağlayacak. Birleşmiş Milletler'in de desteğiyle hayata geçerilecek bu güvenli bölge, ekonomik olarak Türkiye'nin yükünü de hafifletecek. Ankara ayrıca güvenli bölgenin oluşturulacağı yerde uçuşa yasak bölge şart koşuluyor. Uçuşa yasak bölgenin oluşturulması bölgedeki IŞİD gibi terör örgütlerinin rahat hareket etmesini engellemiş olacak. Ayrıca Suriye ordusunun da güvenli bölgeye yakın yerlere hava harekatı yapmasının da önüne geçilecek. Böylece hem bölgedeki sığınmacılar güvenli bir şekilde korunmuş olacak, hem de Esad rejiminin IŞİD'e yönelik saldırıları fırsat bilip ülkenin kuzeyinde yeniden güçlenmesinin önüne geçilmiş olunacak. IŞİD'e yönelik gerçekleşecek operasyonların yanı sıra Esad rejimiyle mücadelenin durmasını istemeyen Ankara, radikal gruplardan çok ılımlı muhaliflerin desteklenmesini istiyor. Ilımlı muhaliflere yapılacak yardımlarla Esad rejimine karşı mücadele hız kesmeden devam edecek. Amerika'nın bu teklifi de kabul ederek, ılımlı muhaliflerle IŞİD'i ayrı kefeye koyması durumunda Ankara'nın İncirlik üssünü koalisyon uçaklarına açabileceği belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'ye İncirlik izni için 3 şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN