Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Kentsel dönüşümde öncelikli olmalıyız"

Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği (MERYAP) Başkanı Nesim Ekinci, Mersin'in önündeki hedeflerine ulaşma yolunda önemli yollar kat ettiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 3.1.2013
Kentsel dönüşümün, müteahhitlerin gündeminde ilk sırayı teşkil ettiğini ifade eden MERYAP Başkanı Nesim Ekinci, "Afet riski altındaki alanların dönüşümü için 35 ilde ilk kazma vuruldu. Türkiye'nin dört bir yanı kentsel dönüşüm bekliyor ancak biz Mersin'in de öncelikli iller kapsamına alınması gerektiğini bir kez daha yinelemek istiyoruz.

TRANSFER İMKÂNI

Kentsel dönüşüm sürecinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yeni bir adım atarak, imar haklarının transfer edilebileceğini açıkladığını ifade eden Ekinci "Bu kapsamda evleri riskli alanda bulunanlar için, imar haklarını başka bir alana tranfer edebilme imkanı sunulacak ve mağduriyetlerin önlenmesi sağlanacak. Ayrıca, artık yasal ve güvenli olmayan binaların imar aflarıyla yasal hale getirilmesi yerine, bir an önce riskli bölgelerde dönüşüm projelerine start verilmelidir" şeklinde konuştu.

DÖNÜŞÜMDE ISRAR

Diğer yandan; rant peşinde koşanların, 'Afet Yasası'ndaki üçte iki çoğunluk şartını öne sürerek, riskli alan ilan edilmemiş ya da riskli bina raporu almamış binalarda dönüşüm için direttiğini bildiklerini belirten Ekinci, "Riskli yapı tespiti yapılmadan sözleşme imzalayan vatandaşların savcılıklara başvurarak, sözleşmelerin iptalini istemeleri gerekmektedir. Biz MERYAP olarak kentimizdeki dönüşüm sürecinde her türlü bilgilendirici çalışmayı yapmaya talibiz. Bu konudaki görüş ve önerilerimizi de önümüzdeki günlerde Mersinlilerle paylaşacağız" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kentsel dönüşümde öncelikli olmalıyız"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN