Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin scada'sına ocakta kavuşuyor

MESKİ Genel Müdürlüğü 2012 Ocak ayında yapımına başladığı SCADA Sistemi'ni tamamlayarak, 2013 Ocak ayı içerisinde Mersinlilerin hizmete sunacak. MESKİ Genel Müdürü Kamil Ülgen, "Kesintiler azalacak" dedi

Giriş Tarihi: 3.1.2013
SCADA; denetleme, kontrol ve veri toplama sistemi olarak biliniyor. Su şebekelerinde depo seviyesini denetleyen, seviye belli bir değere yani taşma değerine ulaştığında depo giriş vanasını kontrol eden, seviye, debi, vana ve pompa konumları (açık-kapalı) gibi şebeke verilerini toplayan bu sistem, Mersinlilerin hizmetine sunulacak.

"KAÇAKLAR KONTROL ALTINDA"

Sistem ile birlikte su depo taşmaları önlenerek su tasarrufunun, pompaj maliyetinin azalacağını kaydeden MESKİ Genel Müdürü Kamil Ülgen, "Pompaların, su talebine göre, daha çok elektriğin ucuz olduğu saatlerde çalıştırılması ile daha az elektrik parası ödenecek. Arızalardan anında haberdar olunması sayesinde ekipmanlara zamanında müdahele edilerek ömürlerinin uzatılması sağlanırken, debi, basınç ve su seviyesindeki ani değişiklikler algılanarak patlaklardan anında haberdar olunması ile su kaybı azaltılacaktır" dedi SCADA Sistemi ile su talebi ve tüketimine göre şebekeyi optimum şekilde çalıştıracağının altını çizen Ülgen, "Bu sayede, tüketimi karşılayacak su miktarı şebekedeki depolarda her zaman hazır olacak. Su şebekesinde yer alan ekipmanın sürekli olarak izlenmesi sayesinde, bu ekipmanlardan kaynaklanacak arızalar en az seviyeye düşecek. Böylelikle, şebekedeki arıza sayısı azaltılacak, dolayısı ile su kesintileri de azalmış olacak" diye konuştu.

"KALİTELİ SU"
Şebekedeki ekipmanın işletmesi sistem tarafından yapılacağı için, insan hatasından kaynaklanacak yanlış operasyonlar ortadan kalkacağı bilgisini veren Ülgen, şebekenin çeşitli noktalarında su kalitesi izlenerek, tüketiciye daha kaliteli su temin edilmesi sağlanacağını vurguladı.

"GERÇEK VERİLER"
Ülgen, "Sistem şebekedeki debi, basınç, seviye, pompa çalışma saatleri, açma-kapama zamanları gibi birçok veriyi gerçek zamanlı olarak ve uzun dönem için bilgisayar ortamında saklayacak. Ayrıca bu verilerden, çeşitli tüketim dönemlerine ait raporlar üretecek. Su şebekesinin ileriye yönelik genişletme planlarının yapılmasında bu verileri kullanarak projeksiyonlar yapmak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin scada'sına ocakta kavuşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN