Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü

Giriş Tarihi: 3.1.2013 10:18 Güncelleme Tarihi: 3.1.2013 10:20

Ekonomi Bakanı , 3 Ocak 'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Ekonomi Bakanı , mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da başlattığı kurtuluş mücadelesinin, milletin destansı kahramanlıklar yazarak, vatanın düşmandan temizlenmesiyle sonuçlandığını belirtti.

Kurtuluş mücadelesinin başarısında milletin birlik ve beraberlik içinde olmasının önemli rol oynadığını ifade eden Çağlayan, ''Anadolu'nun her yanında başlayan kurtuluş mücadelesiyle, büyük kahramanlık destanı yazılarak düşman işgalinde bulunan şehirlerimiz bir bir kurtarılmış, nihayet 9 Eylül 1922'de işgalciler denize dökülerek kurtuluşa erişilmiş, dünyanın gıpta ettiği bir zafer kazanılmıştır'' ifadesine yer verdi.

'in düşman işgalinden kurtuluşunu ''İşte O şanlı günlerden biri de 3 Ocak günüdür'' diye nitelendiren Çağlayan, şöyle devam etti:
''3 Ocak, Mersin için özel bir gündür, sonsuza kadar da özel bir gün olmaya devam edecektir. 3 Ocak Mersinlilerin birlik ve beraberlik içinde neleri başaracaklarını gösteren, tarihe altın harflerle yazılan bir gündür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Mersinliler, Mersin'e sahip çıkınız', sözünde belirttiği gibi Mersin'in geleceği yine Mersinlilerin elindedir. Birlik ve beraberlik içinde, farklı inanışların, farklı dinlerin, barış ve kardeşlik içinde yaşadığı, kültürlerin harman olduğu Mersin'in geleceği çok parlaktır. Mersin'in bu geleceğini geçmişte olduğu gibi, bugün de, yarın da tüm Mersinlilerle el ele vererek kuracağız.''

Birlik, beraberlik ve dayanışmayla 3 Ocak 1922'de işgalden kurtarılan Mersin'in geride kalan 91 yılda çok önemli mesafeler kat ettiğini anlatan Çağlayan, şunları kaydetti:
''Ancak, gelinen noktayı Mersin'in potansiyeliyle değerlendirdiğimizde asla yeterli görmüyoruz. 91 yıl önce gerçekleştirilen kurtuluş destanını gelecek kuşaklara aktarmanın yolu Mersin'i her alanda geliştirmekten, Türkiye'nin ve Akdeniz'in en önemli marka kenti yapmaktan geçmektedir. Bunun için olması gereken Mersin için daha çok çalışmak, Mersin için daha çok üretmektir. 'Mersin'i marka kent yapmak', gelecek kuşaklara aktaracağımız bir miras değil, aynı zamanda 3 Ocak Mersin'in kurtuluşunda canlarını, kanlarını feda eden şehitlerimize ve gazilerimize minnet borcumuzdur. Bu nedenle Mersin'in ekonomide, siyasette, sanatta, sporda, kültürde, yaşamın her alanında daha da gelişmesi için üzerimize düşenleri, birlik ve beraberlik içinde yapacağız. 3 Ocak'ta Mersin'in kurtuluşu için yakılan meşalenin saçtığı ışıklar, bugün Mersinimizin geleceğine ışık saçmaktadır.
Mersin'in 3 Ocak kurtuluş gününü kutluyor, tüm Mersinli hemşehrilerime selam ve sevgilerimi iletiyor, bizlere bu cennet vatanı emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum. Bu vatan uğruna canlarını, kanlarını feda eden herkese şükranlarımı sunuyorum.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN