Mevcut Kıyı Kanunu yatırımcılara engel

Giriş Tarihi: 3.1.2013

Güneşi, kumu ve eşsiz güzelliği ile Akdeniz'i bağrında tutan Mersin'de, turizm yatırımcıları bir türlü çözüm üretilemeyen Kıyı Kanunu'ndan adeta bıkmış durumda

TOPLAM 324 kilometre uzunluğunda sahili olan Mersin'de Kıyı Kenar Kanunu yatırımcıların önündeki en büyük engel olarak durmaya devam ediyor. Turizm pastasından hak ettiği payı almak için yıllardır mücadele eden ve önemli adımlar atan Mersin'de, sektörün hareketlenmesi için gerekli olduğu düşünülen en önemli adımın ise Kıyı Kanunu'nun değiştirilmesi olduğuna inanılıyor.

"2B GİBİ ÇÖZÜLSÜN"
Ege ve Batı Akdeniz kentlerine oranla daha bakir konumda ve çok daha güzel koylara, turistik alanlara sahip olan Mersin, yerli ve yabancı yatırımcıları bünyesine kazandırmak için senelerdir sürdürdüğü mücadelesinde Kıyı Kanunu'nu bir türlü aşamıyor. Mersin Girişimci İşadamları Derneği Başkanı Alper Gürsoy, "2B'yi nasıl çözdüyse, Hükümetin Kıyı Kanunu sorununu da çözmesi gerekiyor" dedi. Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar da kanunun bir an önce güncellenmesi gerektiğine dikkat çekerek "Kanunun ilk yürürlüğe girdiği tarihteki coğrafik ve topografik yapı ile günümüzdeki yapı arasında çok ciddi farklılıklar ortadadır. Eskiden denizin hemen dibinde olan araziden şimdi caddeler geçiyor. Yahut bunun tam tersi durumlar söz konusu olabiliyor" diye konuştu.

KOŞULLAR DEĞİŞTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da "Yürürlükteki yönetmelik, yatırımcıların Mersin'e gelmesine engel oluyor. Yıllar önce çıkarılan kanun ile günümüz şartları örtüşmüyor. Yerel idareciler olarak kente yatırımcı çekebilmek için uğraş veriyoruz ancak bu ve benzer yönetmelikler nedeni ile maalesef birçok yatırımcı kente gelmeden projesini sonlandırmak zorunda kalıyor" dedi.

Deniz KARA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mevcut Kıyı Kanunu yatırımcılara engel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN