Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adı 'Japon Balığı' ama kendi 'Urfalı'

Giriş Tarihi: 5.1.2013

Şanlıurfa'da yetiştirilen başta 'Japon balığı' olmak üzere birçok süs balığı, Türkiye'nin çeşitli kentlerinde ev ve iş yerindeki akvaryumları renklendiriyor

Şanlıurfa'da yetiştirilen başta 'Japon balığı' olmak üzere birçok süs balığı, Türkiye'nin çeşitli kentlerinde ev ve iş yerlerindeki akvaryumları renklendiriyor. İşletmeci Mehmet Bulut, daha önce büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yaptığını, tesadüfen tanıştığını bir kişinin önerisi ve desteğiyle süs balığı işine girdiğini söyledi. Yaklaşık 4 yıldan bu yana iki ortağıyla, Karaali köyünde ve kent merkezine yakın bir alanda toplam 105 dönümlük arazi üzerindeki toprak ve beton havuzlarda süs balığı ürettiklerini belirten Bulut, "Şu an çiftliğimizde Japon, Koi, Lepistes, Ciklet, Moli türü süs balıklarını yetiştiriyoruz. İlk 2 yıl acemiliğimiz oldu şimdi çok şükür bir problemimiz yok" dedi.

HEDEF 2 MİLYON BALIK
Mehmet Bulut, Şanlıurfa'daki tesislerinde üretilen süs balıklarını kendi kurdukları dağıtım ağıyla Türkiye'nin birçok kentine ulaştırdıklarını dile getirdi. Şanlıurfa'daki tesislerde balık üretimini artırmayı planladıklarını aktaran Bulut, "Geçen yıl 800 bin süs balığı ürettik. Bu yıl hedefimiz bu rakamı 2 milyona çıkarmak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adı 'Japon Balığı' ama kendi 'Urfalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN