8 köşeli şapkayı yapan 4 usta kaldı

Giriş Tarihi: 7.1.2013

Elazığ'a özgü ve köşeleri 'kardeşlik, yiğitlik, mertlik, doğruluk, dürüstlük, misafirperverlik, alçakgönüllülük, cömertlik' anlamlarını taşıyan 8 köşe şapkalar, artık sadece 4 usta tarafından üretiliyor

Elazığ'a özgü ve her bir köşesinde farklı bir anlam yüklü 8 köşe şapkaları üreten son 4 usta, çırak bulma sıkıntısı yaşıyor. Patenti Elazığ'da olan ve köşelerinde ''kardeşlik, yiğitlik, mertlik, doğruluk, dürüstlük, misafirperverlik, alçak gönüllülük, cömertlik'' anlamlarını taşıyan 8 köşe şapka, tamamen el becerisiyle yapılıyor.

4 USTA KALDI

Siparişe göre alınmış kafa boyutlarına göre ilk önce astar ile köşeleri, ön ve arka kısmı destekleyen kaşelerin kesiminin ardından şapkanın kumaşı işleniyor. Ustaların el emeğiyle ortaya çıkan şapka, kentte satılıyor ve hediye olarak başka illere götürülüyor. Ustalardan 71 yaşındaki Nihat Özbay, "60 yıldır 8 köşe şapka üretiyorum. Meslek yok olma konumuna geldi. Yaşlandık artık. Elazığ'da da 4 tane şapkacı kaldık. Kelaynaklar gibi neslimiz tükendi" dedi.

Mesleğe kadın eli değdi
Çırak sıkıntısını Elazığ İş Kadınları Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık'ın girişimleriyle bir nebze dindirdiklerini ve mesleğe kadın elinin değdiğini anlatan şapkacı Fethi Yentür ise şunları söyledi:''Elazığ kültürümüzü yaşatmak amacıyla çalışma başlattık. Bunun için 5 kişilik bir ekip oluşturduk, dernekte faaliyet gösteriyoruz, üretim yapıyoruz. Bu malları tanıtım günlerinde satıyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 köşeli şapkayı yapan 4 usta kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN