Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maket yapmaya hobi diye başladı sanata dönüştürdü

Muzaffer Pirhasanoğlu'nun özenle yaptığı Ahlat kümbetleri yapısı, modeli ve deseniyle turistlerin yeni gözdesi oldu

Giriş Tarihi: 7.1.2013
Bitlis'in Ahlat ilçesinde yaşayan maket ustası Muzaffer Pirhasanoğlu, ilçede bulunan tarihi kümbetleri, yapısı, modelleri ve deseni ile makete dönüştürüp yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunuyor. Muzaffer usta, ilçede bulunan birbirinden güzel 14 kümbetin maket serisini yaparak da kümbetleri ölümsüzleştiriyor.

GELECEĞE TAŞIYOR

Ahlat'ın kümbetler diyarı olarak da anıldığını hatırlatan Pirhasanoğlu, Evliya Çelebi'nin Bitlis'i gezerken Ahlat'ta yüzlerce kümbetin varlığından bahsettiğini, ancak şuan Ahlat'ta 14 tane kümbetin olduğunu belirtti. Pirhasanoğlu, "Ben de var olan kümbetlerin hepsinin maketini yaparak gelecek kuşaklara aktarıyorum" dedi. 20 yıldır maket ustalığı yaptığını anlatan Pirhasanoğlu, "Kümbetlerin modellerini, desenlerini tek tek kağıda çiziyorum. Daha sonra ahşap ve karton kullanarak 1 ile 5 gün arasında bir kümbeti bitiriyorum. Maketler, Ahlat'ta gelen turistlerin büyük ilgisini çekiyor. İlginin olduğunu görünce her boyda maket yapmaya başladım" diye konuştu.

14 KÜBMET SERİSİ
İlçede bulunan tarihi dokuların maketini isteğe göre her ebatta yaptığını belirten Muzaffer Pirhasanoğlu, "Ahlat'ta bulunan 14 adet kümbetin maket serisini yaptım. Yaklaşık 3 aylık bir sürede tamamen el emeği ile tamamladığım kümbet maketleri için ceviz ağacı kullanıyorum" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maket yapmaya hobi diye başladı sanata dönüştürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN