Kocasını bıçaklayan kadına 9 yıl ceza istendi

Adana'da, kendisini yastıkla boğmak isteyen kocası Rıfat K.'yı göğsünden bıçaklayarak yaraladığı ileri sürülen Gülay K. hakkında 9 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı

Giriş Tarihi: 8.1.2013
Adana'da kendisini yastıkla boğmak isteyen 45 yaşındaki kocası Rıfat K.'yı göğsünden bıçaklayarak yaraladığı ileri sürülen 44 yaşındaki Gülay K. hakkında "yaralama" suçundan 9 yıla kadar hapis istemi ile Adana 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Savcı, davada TCK 25/1 "meşru müdafaa" maddesinin mahkeme tarafından değerlendirilmesini istedi.

KAVGA KANLI BİTTİ

Olay, 16 Ağustos 2012 tarihinde Yeşilyurt Mahallesi'nde meydana geldi. Hurdacı Rıfat K. yaramazlık yapan 4 yaşındaki yeğenine "Akıllı dur" diyen karısı Gülay'la tartışmaya başladı. Öfkeli koca, eşini darp edip, yastıkla boğmak istedi. Gülay K. da bamya temizlediği bıçağı rast gele salladı. Rıfat K. bu sırada göğsünden bıçaklandı.

YARALAMA SUÇU

Soruşturmayı tamamlayan Cumhuriyet savcısı, "Eşini basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek nitelikte yaralayan" tutuksuz Gülay K. hakkında "Yaralama" suçundan 9 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Savcı, şüpheli kadına meşru müdafaa kapsamında ceza verilmemesi konusunun da mahkeme tarafından değerlendirilmesini istedi.

CEZA MADDESİ AÇIK
TCK 25/1(Meşru savunma ve zorunluluk hâli) Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hâl ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocasını bıçaklayan kadına 9 yıl ceza istendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN