Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaş şikâyetçi aile hekimleri dertli

Mersin'de vatandaşlar, mesai saatlerine uymadıkları gerekçesiyle aile hekimlerinden şikâyetçi olurken, hekimler de fazla iş yükünden muzdarip

Giriş Tarihi: 8.1.2013
Halk Sağlığı Müdürlüğü ise şikayetlerin artması üzerine ASM'lere yönelik denetimlerini sıklaştırdı. Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) hizmet veren hekimlerin mesai saatleri şikayet konusu oldu. Bazı vatandaşlar, ASM'lerin kapısında mesai saatlerinin 08.00-17.00 yazmasına karşın, aile hekimlerinin işe geç başladıklarını öne sürerek şikayetçi oluyorlar. Kayıtlı oldukları ASM'ye sabah saat 08.00-08.30'da gitmelerine karşın, hekimlerin 09.00-09.30'dan önce gelmediklerini öne süren vatandaşlar, şikayetlerini ALO 184 SABİM telefon hattına da ileterek, sorunun çözülmesini istiyorlar.

ÇALIŞMA SİSTEMİ FARKLI
Mersin İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, ASM'lerde hizmet veren aile hekimlerinin hepsinin mesai saatlerinin kesinlikle 08.00-17.00 olmadığını bildirdi. Mersin il genelinde 450 aile hekimi ve 118 ASM bulunduğu bilgisini veren Kemik, 56 ASM ile 240 aile hekiminin ise merkezde görev yaptığını kaydetti. ASM'lerin sınıf farklılıkları olduğunu, aile hekimlerinin de bu farkı ortaya koymak için çalışma saatlerinin uzaması istemiyle dilekçeyle kendilerine başvurduğunu aktaran Kemik, bu çerçevede bazı aile hekimlerinin mesailerine sabah saat 07.00'de başladıklarını belirtti.

SAHA GÖREVLERİ VAR

Aile hekimlerinin sadece ASM'lerde çalışmadıklarını, saha görevleri de olduğunu ifade eden Kemik, "Zaman zaman arkadaşların hepsinin ASM'de olması gerekmiyor. Çünkü aile hekimlerinin bir de gezici nüfusları var. Her ASM'deki hekimlere biz yaklaşık 3 bin 500-4 bin nüfusu teslim etmişiz. Ama teslim ettiğimiz nüfusun içerisinde 3 bini kentte oturuyorsa, kalanı da köylerde oturuyor. O köylerdeki nüfusu da belli gün ve saatlerde bu hekimler ziyaret etmek zorundalar. Ama köye gitmek zorunda olmayan aile hekiminde aksaklık varsa biz onları denetliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaş şikâyetçi aile hekimleri dertli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN