Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savaşın vurduğu ilçede esnaf her şeyini satıyor

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde esnaf, Suriye'deki iç savaş nedeniyle kepenk indirmeye başladı. Birçok işyeri sahibi dükkânını ve evini satıp Akçakale'den taşınma derdine girdi

Giriş Tarihi: 9.1.2013
Suriye'deki iç savaş, Şanlıurfa'nın Akçale ilçesinde ekonomiyi felç etti. Tarımın yanı sıra yaklaşık 12 bin kişinin geçimini sağladığı sınır ticaretinden önemli bir gelir elde eden ilçede nakliye ve turizm firmalarından sonra esnaf da durgunluk nedeniyle iflas bayrağını çekmeye başladı. Birçok esnaf kepenk kapatıp işyerini ve evini satılığa çıkardı. Esnaf umutlarını, başka şehirlere taşınıp yeni bir hayat kurmaya bağladı.

KİMSE ALMIYOR

Akçakale esnafından Osman Uğur Avşar, "Suriye'deki iç savaş bizi perişan etti. Ben 28 yıldır Akçakale'de esnafım. Surie'deki savaş nedeniyle dükkanımı ve evimi satılığa çıkardım. Ama kimse almak istemiyor. İşlerimiz çok kötü. Oğlumu evlendirmek istiyorum ama işlerim bozuk olması nedeniyle düğün yapamıyorum. Bütün Akçakale esnafı benim gibi kan ağlıyor" dedi. Manifaturacı İsmail Aldeniz de "Suriye'deki savaş bizi bitirdi. Savaştan önce işimiz çok iyiydi. Çatışmaların başlamasıyla işlerimiz tamamen bozuldu. Esnaf olarak devletten yardım bekliyoruz" diye konuştu. Ayakkabı mağazası işleten Ahmet Yürüboğa da dükkanını saltığa çıkardığını belirtti. Yürüboğa, "Dükkanım Akçakale sınırda olduğundan alıcı çıkmıyor. Bir zamanlar bu bölgede lokantalar, marangozhane, krathaneler, bakkal dükkanları, fırınlar mevcuttu. Şu anda sadece bir caddede 20'ye yakın arkadaşımız işyerini kapattı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaşın vurduğu ilçede esnaf her şeyini satıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN