Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'yi temsil eden naif ressam

37. kişisel sergisini açan Adanalı Hikmet Karabucak naif resmin Türkiye temsilcisi oldu. Karabucak çocuksu, yalın ve yoğun emek isteyen özgün anlatımıyla dikkat çekiyor

Giriş Tarihi: 9.1.2013
İlkokuldan sonra okumayan ve resme 40'ında başlayan Türkiye'nin en naif ressamı Hikmet Karabucak, "Mazideki Mutluluklar" adını verdiği 37'nci kişisel resim sergisiyle sanatının doruğuna çıktı. Dünya Naifleri arasında Türkiye'yi temsil eden Karabucak onu aşkın yurt dışı, yüzden fazla karma sergiyle emeğini sanatseverlerin beğenisine sundu. Üç de şiir kitabı yazan sanatçı, inanılmaz emek isteyen eserleri için "Yeter ki iyi bir şey çıksın ortaya, ben sabırlı ve naif bir insanım" diyor.

ZORLA KURSİYER OLDU

69 yaşındaki Hikmet Karabucak, Kütahya Gazi Kemal İlkokulu'ndan mezun. Resimle, eşinden güç bela izin alarak 40'ında tanışabilmiş. Adana Kültür Sitesi'ndeki sınava girmiş, o değil eltisi kazanmış ama inat etmiş kursa zorla kaydolmuş. Kendine özgü ince, narin, yoğun emek isteyen tarzıyla naif resme yönelmiş. Karabucak, serleri dünyanın her yanında sergilenen Dünya Naifleri Türkiye temsilcisi Hikmet Karabucak, "Kitaplarım da resimlerim de çok net ve biraz fazla emek istiyor ama olsun" diyor.

40 YAŞINDAN SONRA RESSAM
Kütahya doğumlu olan Hikmet Karabucak 1988 yılında yazdığı şiirlerini resimleyerek başladı resim yapmaya. Adana DGS galerisinde Mustafa Dulda ve Ahmet Akata'dan resim dersi aldı, 1993'te "Türk Naifleri" arasına katılmayı başardı. Gönül Yeşilim, Barış Gelincikleri ve Sevginin Gücü adlı üç şiir kitabı yazdı. 2007'de Finlandiya'da yapılan Dünya Naifleri sergisinde Türkiye'yi temsil etti. İtalya'da yapılan sergilerde de aynı konumunu sürdürüyor. İlkokul mezunu olan sanatçı Avrupa'nın birçok ülkesinde onlarca, Türkiye'de 100'ü aşkın karma ve kişisel sergiye katıldı. Fransa'da yapılan dört festivale üst üste dört kez katılan Hikmet Karabucak "Sevginin gücü her şeye yeter" diyen sıcak bir kişiliğe sahip.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'yi temsil eden naif ressam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN