Gelecek nesillere barış borçluyuz

Giriş Tarihi: 12.1.2013

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, terörün çözümüyle ilgili sürecin devamını isterken "Barışa mecburuz" dedi

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, terör sorununun çözülmesi ve Kürt sorununun çözümünün önünün açılması, ülkede barış ve huzurun sağlanması konusunda başlatılan çabaları desteklediklerini söyledi. Onatça, "Terör yıllardır canımızı yakıyor. İş dünyası olarak önceliğimiz; terör olaylarının son bulması, Kürt sorununun çözülmesi, barışın ve toplumsal huzurun sağlanmasıdır. Süreç kararlı ve yapıcı bir biçimde yönetilerek, sağduyuyla sürdürülmelidir" dedi.

HERKESİN GÖREVİ VAR

Terör sorununun çözümü için başlatılan süreçte sorumluluğun, yalnızca hükümete ve siyasi partilere değil, sivil toplumdan medyaya ülkenin tüm kurumlarına düştüğünü söyleyen Onatça, "Tüm siyasi partiler ve temsilciler, sivil toplum örgütleri, medya, aydınlar; kutuplaştırıcı ifadelerin ve nefret söylemlerinin karşısında durarak, barış dilini öne çıkararak, ortak bir yaklaşım geliştirmelidir. Türkiye'de yıllardır özlemini çektiğimiz barışın sağlanması için bu sürecin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi, tüm çevrelerin sorumluluk içinde barışa destek yönünde hareket etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemizin gelecek nesillerine bunu borçluyuz" dedi.

YENİ ANAYASA ÖNEMLİ

Kürt sorununun demokratik çözümü için en önemli anahtarın yeni anayasa olduğuna inandıklarını kaydeden Süleyman Onatça, şöyle konuştu: "Yeni anayasanın tüm kültür, kimlik, dil, din ve inançların varlığını kabul etmesini, demokratik ve kültürel hakları anayasal güvence altına almasını, eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik olmasını bekliyoruz. Yeni anayasada ifade özgürlüğünün genişletilmesi, Kürt sorunu ile bağlantılı siyasi görüş-düşüncelerin özgürce ifadesini ve meşru siyasi zeminde tartışılarak değerlendirilmesini sağlayacaktır. Hak ve özgürlüklerin eksiksiz tanınması, Kürt sorununun çözümü için asgari zeminin oluşturulması açısından önemlidir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelecek nesillere barış borçluyuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN