Ormanlar Yörüklerin kullanımına açıldı

Mersin'de 600 bin hektar orman alanı Yörüklerin kullanması için otlakiyelik olarak açıldı. Yörüklerin elektrik ihtiyacı için de yeni bir çalışma yapılacak

Giriş Tarihi: 14.1.2013
Mersin Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, yeni çıkan yasayla il genelinde 600 bin hektar alanı, keçi yetiştiriciliğiyle geçinen Yörüklerin kullanması için otlakıyelik olarak açtıklarını söyledi. Mersin Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin Erdemli ilçesine bağlı Arslanlı köyündeki toplantıda konuşan Acer, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Otlatma Planları' ile ilgili bilgi verdi.

ZARAR VERENE AF YOK

Acer, "Yörüklerimiz belirlenen yerlerde otlatma yaparkan yasaklarla karşılaşılmayacak. Ancak elinizde kesici aletlerle yakalanırsanız ve küçük fidanlara zarar verirseniz bunda kesinlikle af yok, cezası ise çok büyük" diye konuştu. Mersin genelinde 860 bin hektar ormanlık alanın bulunduğunu vurgulayan Acer, "600 bin hektar orman alanını Yörüklerimiz için otlatmaya açtık" diye konuştu. Mera ve ormanlık alanlarda sulaklar ve gölgelikler yaptıklarını belirten Acer, Yörüklerin elektrik ihtiyaçları için ORKÖY kredisi ile çadırlarına ve evlerine güneş paneli kurulmasını sağlayacaklarını kaydetti. Toplantıya AK Parti Mersin Milletvekili Nebi Bozkurt da katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ormanlar Yörüklerin kullanımına açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN