Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğu Akdeniz'de turunçgil tehlikede

ÇÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nüket Önelge, 'Turunçgil Sarı Damar Açılması Hastalığı'nın Doğu Akdeniz'de hızlı bir yayılım göstermeye başladığını söyledi

Giriş Tarihi: 18.1.2013
Adana'nın Kozan ilçesinde çiftçilere yönelik 'Turunçgil Sarı Damar Açılması Hastalığı' hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen doğrudan faaliyet desteği kapsamında Ticaret Odası toplantı salonunda yapılan toplantıda konuşan Prof. Dr. Önelge, sarı damar açılması hastalığının Doğu Akdeniz Bölgesi'nde yaygınlığı ve tanılama yöntemleri ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi.

HIZLA YAYILIYOR

Dünyada pek bilinmeyen, ancak turunçgil tarımının gelişmediği Hindistan ve Pakistan'da yaygın olan hastalığın Doğu Akdeniz'de hızlı bir yayılım göstermeye başladığına dikkat çeken Önelge, "Ülkemizde hastalık ilk kez Adana'da limon ağaçlarında görülmüştü. Hastalığın yayılımı şu anda sınırlı düzeyde olmakla birlikte, son beş yılda hızlı bir yayılım göstermeye başlayacaktır" dedi.

ÖNLEM ALINMALI
Adana, Mersin ve Hatay'ı kapsayacak bir proje çalışması ile bu hastalığın durumunun saptanması ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizen Önelge, sertifikalı fidan dikilmesi ve budama hijyenine dikkat edilmesinin, hastalığın yayılmasını önleyeceğine vurgu yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu Akdeniz'de turunçgil tehlikede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN