Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaban hayvanları için yem taşıdılar

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da sert kış şartları nedeniyle zorlaşan yaşamın devamı için mücadele edilirken, hayvanlar da unutulmuyor. Doğa dostlarına sürekli yem bırakılıyor

Giriş Tarihi: 18.1.2013
Zorlu kış şartları ve etkili kar yağışı insan hayatını felç ederken, yiyecek bulma sıkıntısı yaşayan hayvanlar da açlıkla mücadele ediyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kamu kurumları ve gönüllüler, doğada yaşayan hayvanların yiyecek ihtiyaçlarını, zor şartlarda yürüttükleri çalışmalarla gideriyor. Hayvan dostları ve görevliler, zaman zaman kilometrelerce karda yürümek zorunda kalıyor.

TATİL GÜNÜNÜ AYIRIYOR

Bitlis'in Ahlat ilçesinde yaşayan Sebahattin Bildirici, hayvanlar için hayatını tehlikeye atan duyarlı insanlardan biri. Doğa Koruma ve Milli Parklar Ahlat Şefliği'nde görevli memur Sebahattin Bildirici, hafta sonlarını dinlemek yerine, gerek kurumundan gerek kendi evinden temin ettiği yemleri bir metre kar kalınlığına aldırmadan, uzun çaba ve emek sonucunda doğaya bırakıyor. Bildirici, kilometrelerce sırtında taşıdığı yemlerle doğada hayvanların aç kalmaması için özel çaba ve emek sarf ederek yaptığı işi sevdiğini, canlılara yardımın şart olduğunu belirtiyor.

KURT VE TİLKİLERE ET
Hayvanlara yem bırakmanın kendisi için bir haz ve güzel bir duygu olduğunu anlatan Bildirici, "Doğa Koruma Milli Parklar Şefliğinde çalışıyorum. Müdürümüz Salih Özdemir'in talimatlarıyla hafta sonları Yaban Hayatını Koruma ve Kollama olarak hayvanlara yem bırakıyoruz. Kış şartları altında yem bulamayan kuşların yanı sıra kurt, tilki ve diğer yaban hayvanları da düşünerek bu tür çalışma yapıyoruz" diyor.

KAMPANYA BAŞLATILDI
Çermik ve Çüngüş ilçeleri kırsalının yanı sıra, Silvan ilçesi Bayrambaşı beldesi mıntıkasında yem bıraktıklarını anlatan Seven, "Keklik için buğday, tavşan için ot türü şeyler, tilki ve kurt gibi etçil hayvanlar için ise doğaya yem bıraktık" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaban hayvanları için yem taşıdılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN