Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fen lisesinin yeri tamam

Giriş Tarihi: 19.1.2013

Adana'ya 2. fen lisesinin yapılacağı yer için anlaşma sağlandı. Özler ailesi Balcalı'daki yeni yeri kabul etti

Özler ailesi tarafından yaptırılacak olan fen lisesinin yeri konusunda yaşanan olumsuzluklar, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar'ın içten yaklaşımıyla aşıldı. Üniversite 'kendi arazisinde bir arsa'yı kabul etti, Milli Eğitim 'gen merkezi' ısrarından vazgeçti. İki taraf uzlaştı, Özler ailesi de kabul edince protokol yapıldı. Bu arada Başbakan Erdoğan'ın isteğiyle fen lisesinin büyütülmesi de gerçekleşti.

BALCALI ARAZİSİNDE
ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ve Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'tan aldığımız bilgiye göre Terim-Özbek Özler Fen Lisesi adını taşıyacak olan okul Balcalı yerleşkesindeki asfalt şantiyesinin karşısına yapılacak. Özler ailesinin 20 milyon lirayı aşan yatırımla yaptıracağı okul için 130 dönüm arsayı Çukurova Üniversitesi verecek. Üniversite ayrıca TOKİ hastanesinin yanından 25 dönüm arsayı da Adana Valiliğine verecek. Karşılığında ise tartışmalı zeytin gen merkezi arazisi üniversitede kalacak.

BAŞBAKAN'IN RİCASI

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş,16 derslik olarak planlanan Terim - Özbek Özler Fen Lisesi'nin 24 derslikli olacağını bildirdi. Özler ailesi adına Ali Özler'in Başbakan Erdoğan ile görüştüğünü belirten Vali Coş, "Lisenin 24 derslikli olması ricası da kabul edildi" dedi.

OKUL İÇİN ÖZEL BİR VAKIF KURULUYOR
Adana'ya yapılacak ikinci fen lisesiyle ilgili bir diğer gelişme ise yine Özler ailesinden geliyor. Adana Valisi Coş'un "Kendilerine çok teşekkür ediyoruz" diyerek ifade ettiği gelişme ise okul için özel vakıf kurulacak olması. Özler ailesi, okulun ileride doğabilecek çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bir vakıf kurmak üzere çalışmalara başladı bile. Böylece Milli Eğitim'in karşılamakta zorlanacağı ihtiyaçlar vakıf aracılığıyla üstlenilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fen lisesinin yeri tamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN