Her veremli bulaştırmaz

Acıbadem Adana Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Uçar, her verem hastasının 'bulaştırıcı' olarak kabul edilemeyeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 20.1.2013
Acıbadem Adana Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Uçar, veremin etkeni ve tedavisi belli olan bir hastalık olduğunu belirtti. Buna karşın da her yıl dünyada 9 milyon kişinin o ya da bu şekilde verem mikrobuyla tanıştığını, 1,7 milyon kişinin de veremden hayatını kaybettiğine dikkat çeken Dr. Gamze Uçar, hastaların çoğunun 15-49 yaş grubunda yer aldığını kaydetti.

TEDAVİSİ MÜMKÜN
"Verem (tüberküloz) genellikle bir akciğer hastalığı olarak algılanır" diyen Uzm. Dr. Gamze Uçar şöyle devam etti: "Verem birçok sistemi tutabilen bir hastalık olmasına rağmen genellikle bir akciğer hastalığı olarak algılanır. Çünkü öncelikle basil akciğerlere ulaşır ve primer infeksiyon akciğerlerde başlar. Ayrıca verem, hasta kişilerden sağlam kişilere de geçebilen bulaşıcı bir hastalıktır. Ancak her verem (tüberküloz) hastası bulaştırıcı kabul edilmez. Akciğer ve solunum yolu verem olguları bulaştırıcıdır. Bugün için verem neredeyse yüzde100'e yakın bir oranda tedavi edilir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her veremli bulaştırmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN