Koltukların yarısı kadınların olmalı

Giriş Tarihi: 20.1.2013
Adana'da İş Kadınları Derneği'nin (İŞKAD) düzenlediği "Geleceğimiz Birlikte" başlıklı kadın zirvesinde, yaklaşan yerel seçimler ve oda-borsa seçimlerinde kadınların daha fazla göreve gelebilmesi için neler yapılabileceği konuşuldu. Zirvenin açılışında ve panelde konuşan kadınların ortak mesajı "O koltuklar bizim. Hakkımızı istiyoruz" oldu. Panelistlerden Sabah Gazetesi yazası Meliha Okur, 'kadının kadına bakışı' konusunun önemine dikkat çekti.

BÜYÜK ÇELİŞKİ

Meliha Okur konuşmasında, yapılan araştırmalara göre her 3 kadından 2'sinin, işe alımlarda erkek adaylara öncelik verilmesi gerektiğini düşündüğünün altını çizdi. Benzer şekilde kadınların 3'te 2'sinin de kadın girişimcilere güvenmediğini belirten Meliha Okur, "İşte kadının karşısındaki en büyük engel bu" dedi. Okur diğer yandan 35 yıllık gazetecilik hayatında katıldığı bütün etkinliklerde kadınların yönetime katılmasının gerekliliğinen konuşulmasına tanıklık ettiğini, ancak asıl tartışılması gerekenin, kadınlara yönelik yasalar olduğunu söyledi.

EN AZ YARISI

AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, "Hayatın her alanında, odalarda, yerel yönetimlerde, iş dünyasında, koltukların en az yarısı bize ait. Erkeklerin koltuklarını almak istemiyoruz, bize ait olanı istiyoruz" dedi. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan da bir konuşma yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koltukların yarısı kadınların olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN