Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Malatyalı bebekler seramikle canlandı

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde bir yıl önce kurulan Girişimci Kadınlar Derneği, 300 ev kadınına seramik hamurundan bez bebek yapmayı öğretti. Bebekler Malatya'nın simgesi oldu

Giriş Tarihi: 21.1.2013
Malatya'da eğitim alan kadınların evlerinde yaptığı Azet Bacı ve Hamdi Dayı bebekleri kentin simgesi haline geldi. Geçtiğimiz yıl kurulan Girişimci Kadınlar Derneği, tandır ekmeği pişiren, kiraz yaprağında köfte yapan, köpük pestili, kayısı toplayan, bulgur kaynatan kadın ve erkek figürlerinden oluşan bebeklerin patentini almaya çalışıyor.

EĞİTİM VERDİLER

Yeşilyurt Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Refika Uçar, projenin yeni olmasına rağmen ilginin büyük olduğunu söyledi. Uçar, "4 arkadaşla birlikte Azet Bacı ve Hamdi Dayı bebeklerini yapmaya başladık. Üretmiş olduğumuz bebeklere talepler gelmeye başlayınca bizler de dernek çatısı altında ev hanımlarına eğitim verdik. Eğitimlerini alan kadınlar bebek yaparak ev ekonomilerine destek oluyor" dedi.

AZET VE HAMDİ

Azet Bacı ve Hamdi Dayı modelinin Malatya ile özdeşleştiğini anlatan Uçar, "Büyüklerimizin yıllar önce giydiği Malatya'ya özgü kıyafetleri bebeklerimize giydiriyoruz. Azet ismi ise, anaç bir kadını sembolize ediyor. Mahallede sevilen sayılan ilimizde yaygın olan bir isim. Hamdi Dayı'yı da erkek bebek olarak tasarladık. Başbakan Erdoğan'ın da destek verdiği bebekler kentin tanıtımına katkı sağlayacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Malatyalı bebekler seramikle canlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN