Dağkapı burcu restore ediliyor

Diyarbakır'ı baştan başa kuşatan burçlar bir bir restore edilecek. Kentin görsel ve tarihsel boyutu öne çıkarılacak

Giriş Tarihi: 22.1.2013
Diyarbakır'a egemen olmuş büyük uygarlıkların bıraktıkları izlerden en önemlisi sayılabilecek olan ve kuş bakışı bir kalkan balığını andıran biçimiyle kenti baştan başa kuşatan burçlara el atıldı. UNESCO Dünya Kültür Mirası adayı Diyarbakır Surları'nın 82 burcundan ilk iki burcunu oluşturan, 3 katlı ve üzerinde birbirinden önemli kitabeler ve kabartmalar olan Dağkapı Burcu restore ediliyor.

ZENGİN KÜLTÜR

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Diyarbakır'ın çok sayıda uygarlığın izini taşıyan, zengin tarihi ve kültürel birikimiyle bir tarih ve kültür merkezi olma özelliğini her zaman korumayı başardığını belirterek, her uygarlığın kendi kültürünü, öncekilerle kaynaştırıp daha zengin hale getirdiğine dikkat çekti.

Cazibe merkezi olacak
Vali Toprak, "Diyarbakır Surları, valiliğimiz tarafından yapılan yoğun çalışmalarla cumhuriyet tarihinin en büyük bütçeleriyle ele alınarak proje çizim ve restorasyon çalışmaları yapılıyor. Yedi Kardeş, Evli Beden, Urfakapı, Leblebi Kıran, Mardinkapı, Nur Burcu, Fındık Burcu gibi özellikli burçlar ve sur duvarlarıyla birlikte Diyarbakır Surları'nın büyük bir bölümünün proje çizimi ve restorasyon çalışmaları yapılarak korunmaya ve turizme en iyi şekilde kazandırılmaya çalışılıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dağkapı burcu restore ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN