Nazik Gölü'nde zorlu balık avı

Giriş Tarihi: 23.1.2013
Bitlis'in Ahlat ilçesine bağlı Ovakışla beldesinde donan Nazik Gölü'nde, 40 santimetre kalınlığındaki buz fabrikasını kıran balıkçılar nafakalarını çıkarmak için zorlu bir av geçekleştiriyor. Nazik Gölü'nün, ocak ayının sonundan mayıs ayının ortalarına kadar donduğunu belirten belde sakinleri bu yıl gölün erken donduğunu söylüyor.

GÖL YOL OLDU

Yüzeydeki buz kalınlığının yaklaşık 40 santimetreyi bulduğunu ifade eden belde sakinleri ve balıkçılar ayrıca buz altında ise milyonlarca Aynalı sazan ve birçok balık çeşidinin kaldığını belirttiler. Her gün donmuş göl üzerinde delikler açarak avlanan balıkçılar, güçlükle de olsa balık yakalıyor. Yaklaşık 80 ila 100 balıkçı aile, donan göl üzerindeki buzları kırarak avladıkları aynalı sazan balığı ile geçimini sağlıyor.

BALIK 3 GÜNDE ÇIKIYOR

Balıkçıların çok zor şartlar altında balık avlandıklarını belirten Ahmet Güney ise "Balıkçı göle bir ağ atmak için 13 yerde buz kırarak göze açıyor. Kazma ve küreklerle açılan bu gözeler her gelindiğinde yeniden kırılarak açılıyor. Ardından ağlar bu gözelerden suya sarkıtılıyor. Ağlara 3 günlük çaba sonucunda 5-10 kilo arasında balık takılıyor" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nazik Gölü'nde zorlu balık avı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN