Yedi mahalleden "Acil okul" isteği

Seyhan'daki 7 mahalleden çocuklar, okullarına 5 km yol kat ederek gidiyor. Yöredeki okulların sınıflarında 60-70 çocuk var. Muhtarlar ise kararlı: Yeni okul şart

Giriş Tarihi: 23.1.2013
Devlet ve hayırseverler yurdun dört bir yanında el ele vererek okullar yaptıradursun, Adana'nın Seyhan ilçesinin güneyine bu kampanya ne ulaştı ne de çözüm arayışlarına cevap bulunabildi. Gülbahçesi'nde bazı okulların sınıfları 60-70 kişilik ve üstelik okula gitmek için çocuklar her gün 5-6 kilometre yol kat etmek zorunda olunca halk bir an önce okullar yapılsın diye harekete geçti. Arsa var, imar da tamam ama henüz sonuç yok. Muhtarlar da haklı olarak "Hayırseverler yoksa devlet de mi yok" diye soruyor.

İMARI 22 AY ÖNCE HALLEDİLDİ
SABAH Güney'in ulaştığı bir belgeye göre bölgenin okul ihtiyacını karşılayacak bir arsa ayarlanmış durumda. Seyhan ilçesi Uçakalanı Mahallesi 990 ada, 27 ve 76 no'lu parsellere tekabül eden arsanın Eğitim Kampus Alanı olması sağlanmış. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın imzasını taşıyan Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 96 sayılı kararı böyle. Yani igili komisyondan da geçen karara göre halen meyve bahçesi olan yerin imarıyla ilgili herhangi bir sorun kalmamış.

"KAÇ KERE SÖYLEDİK, SES YOK"
Yöredeki mahallelerin muhtarları Abdulgani Önen (Gülbahçesi), Doğan Doğramacı (Mirzaçelebi), Mehmet Reşit Kardeş (Dağlıoğlu), Hıdır Koluman (Hürriyet), Ahmet Bootur (Dumlupınar), Mehmet Faik Ertan (Barbaros) ve Fikret Gizir (Akkapı), SABAH Güney'e yaptıkları açıklamada şöyle dediler: Ne söylenmesi gerekiyorsa söyledik, ne yapılması lâzımsa yaptık. Arsayı da bulduk ve iş sadece o arsanın kamulaştırılmasına geldi. Biz bu arsaya acilen okul yapılmasını istiyoruz ama hâlâ ses yok. Çocuklar her gün 5-6 km yol yürüyor. Bize acil okul lazım. Hayırseverler istemiyor olabilir. Devlet ne güne duruyor?

MUHTARLAR NE DEDİ
Abdulgani Önen
: 65 aylık çocuklar kanalın ve yolun üzerinden tehlike içinde her gün 5-6 kilometre yol gidiyorlar. Yağmurlu ve soğuk havalarda daha da ciddi sorunlar yaşıyorlar. Yazık değil mi bunlara Doğan Doğramacı: 'Ulusları hür ve bağımsız yaşatacak olan güç eğitimdir' diyorlar ama biz büyük ve ciddi bir sorunla iç içeyiz. Devlete sesleniyorum: Lütfen bize acilen yardım edin, el uzatın lütfen.
Mehmet Reşit Kardeş: Çocuklarımızın daha iyi eğitim alması için sınıf mevcutlarını azaltmak zorundayız. Daha iyi eğitim için mevcutları azaltmak zorundayız. Bu okulları mutlaka yapmalıyız.
Hıdır Koluman: İmarı da geçtiği halde hâlâ bir adım atılmıyorsa ben bir art niyet arıyorum burada. Yatırım yapılmak istenmiyorsa açıkça söylesinler. Varoşları ancak eğitimle düzeltebileceğimiz bilinsin.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yedi mahalleden "Acil okul" isteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN