Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lise olmadığından tahsil hayatı bitiyor

Seyhan'ın güneybatı mahallelerinde sadece üç ilkokul ve ortaokulun bulunması büyük sorun. Bölgede lise olmadığı için ortaokulu bitirenlerin çoğu eğitimini yarım bırakıyor

Giriş Tarihi: 25.1.2013
Adana Seyhan'daki Barbaros, Dağlıoğlu, Akkapı, Mirzaçelebi, Hürriyet, Gülbahçesi ve Dumlupınar mahallelerinde sadece 80. Yıl, Gülbahçesi ve Abdurrahim Karakoç ilkokul ve ortaokullarının olması, ulaşım güçlüğü dışında aşırı kalabalık sınıflar sorununa da yol açtı. Bölgedeki bir diğer önemli sorun ise lise olmadığı için ortaokulu bitirenlerin eğitim hayatını noktalaması. Barbaros Mahallesi Muhtarı Mehmet Faik Eren, "Arsa, plan, pazarlık, talep, ihtiyaç her şey hazır ama sonuç yok" diye yakındı.

60-70 ÖĞRENCİLİ SINIFLAR VAR
Çoğunlukla Kürt kökenli yurttaşların yaşadığı bu mahallelerde 80. Yıl İlkokulu'nda 1992, ortaokulda 2041, Gülbahçesi İlkokulu'nda 1504, ortaokulda 936, Abdurrahim Karakoç İlkokulu'nda 2168 ve ortaokulunda 1596 öğrenci bulunuyor. 80. Yıl'da sınıf durumuna göre değişmekle birlikte 56 öğrenci, Gülbahçesi'nde 68-71, Abdurrahim Karakoç'ta da bazı sınıflar 45 ama kimileri de 70 öğrenciden oluşuyor. Kalabalık sınıflar ister istemez eğitim öğretimin kalitesinin düşmesine neden oluyor.

Yüzde 95'i okulu bırakıyor
İlkokula başlama yaşı 55 aylığa kadar düşürüldüğü için küçük yavrular için her sabah 2,5-3 ve her öğlen çıkışı yine aynı uzunlukta yolun kat edilmesi gibi çok ciddi bir ulaşım sorunu yaşanıyor bölgede. Aileler ekonomik yönden ciddi sıkıntı yaşadığı için servis aracı hiç denecek kadar az kullanılabiliyor. Bölgenin en can yakan sorunu ise lisesizlik. Saydığımız bu mahallelerde tek bir lise dahi yok. Bu yüzden ortaokulu bitiren çocukların yüzde 95'inin liseye gidemediği belirtiliyor. Emniyet kayıtlarının da böyle olduğu belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lise olmadığından tahsil hayatı bitiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN