Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halıcılar büyümeyi 2013'te de sürdürecek

Giriş Tarihi: 27.1.2013

2012'de 1,5 milyar dolara yakın ihracat yapan halı üreticilerin bu yıl da büyümelerini sürdürmeyi hedefliyor

GÜNEYDOĞU Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahaddin Kaplan, sektörün bu yıl ihracat ve büyümeyi istikrarlı bir şekilde sürdüreceğini söyledi. Kaplan, yüzde 15 ihracat artışı ile yüzde 10 büyüme öngördüklerini açıkladı. Merkezi Gaziantep olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi halı ihracatçıları geçen yıl 1milyar 480 milyon dolarlık ihracat yapmışlardı.

FUAR GURUR VERDİ

Geçen hafta katıldıkları ve sektörde önemli bir yeri olan Domotex 2013- Dünya Halı ve Yer Döşemeleri Fuarı'nı değerlendiren Kaplan, "Her geçen yıl daha çok firmayla katılıyoruz. Bu yıl Gaziantep'ten 55, Türkiye genelinden ise toplam 160 firma fuara katıldı. Bölgemizden fuara katılan firmalarımızın stantları gurur verici boyutlarda ve modern çizgileriyle dikkat çekiciydi" dedi.

ARTIŞ DEVAM EDECEK

Sektörün geçen yıl istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü söyleyen Kaplan, 2013 yılında da ihracat ve büyüme ile ilgili olumlu gelişmelerin devam edeceğini kaydetti. Kaplan, "Geçen yıl ihracatçılarımız 123 ülkeye ulaştı. Bu yıl hem ülke hem de miktarda artış sağlayacağımıza inanıyorum. Bu yıl için ihracat hedefimiz yüzde 15 artış yapmak. Yine yüzde 10 dolayında bir büyüme hedefliyoruz" dedi.

ELEMAN SIKINTISI VAR
Sektörün çeşitli sorunların bulunduğunu, bunların başında kalifiye eleman sıkıntının geldiğini belirten Kaplan, "Bunu ortadan kaldırmak için çalışmalar devam ediyor. Üniversitede açılan halıcılık bölümünden mezun olacak öğrencilerin iş dünyasına dahil olmaları bunu kısmen çözecektir. Mevcut elemanların yeni teknolojileri kullanabilmeleri için eğitim programlarını uyguluyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halıcılar büyümeyi 2013'te de sürdürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN