Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asırlık ninenin kimliği yok

Giriş Tarihi: 29.1.2013

Asırlık Fatma nine bugüne kadar nüfus cüzdanı sahibi olamadı. Bu sevinci yaşamak istediğini söyleyen Fatma Nine'nin 50 kadar torunu var

Adana'da 7 çocuk, 43 torun, 53'de torunun torunu olan 100 yaşındaki Fatma Turp'un nüfus cüzdanı bugüne kadar hiç olmadı. Annesinin cüzdanını çıkarmak Nüfus Müdürlüğü'ne başvurduğunu söyleyen Hakkı Turp (63), "Annemin kaydını bulamadıkları için nüfus cüzdanını çıkaramadım" derken, Fatma Turp ise, "Herkesin nüfus cüzdanı var bu yaşa geldim benim olmadı" dedi.

YEDİ ÇOCUĞU OLDU

Fatma Turp, Kayserili Bulgurcu Ahmet'in 9 çocuğundan bir olarak 1913 yılında dünyaya geldi. Çanakkale cephesine gönüllü olarak giden Bulgurcu Ahmet şehit düştü. Babasını kaybeden Fatma Turp nüfus cüzdanı çıkaramadı. Yaşı geldiğinde de Hacı Salih Turp evlendi ancak yine nüfus cüzdanı çıkaramadı. 7 çocuğu olan ve hepsinin nüfus cüzdanının anne bölümünde Fatma Turp'un ismi yazılı olmasına rağmen asırlık nine bir türlü pembe renkli nüfus cüzdanına bir türlü kavuşamadı.

NÜFUSTA KAYDI YOK

1995 yılında eşini kaybeden Fatma ninenin 7 çocuğundan 43 torunu, 53 de torununun torunu oldu. Adana'da yaşayan oğlu Hakkı Turp yanına aldığı annesine nüfus cüzdanı çıkarmak için yanına taşındı. Oğul Turp annesine nüfus cüzdanı çıkarmak için nüfus müdürlüğüne başvurdu ancak hiçbir yerde kaydına rastlanmadı. Hakkı Turp bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyor.

"NÜFUS CÜZDANI İSTİYORUM ARTIK"
Duymakta zorlanan Fatma Nine, 100 yaşından fazla olduğunu torun ve torunun çocuklarının sayısını da hatırlamadığını ifade ederek, "Bu güne kadar doğal besinler yedim ve hiç hastalanmadım. Sadece duymakta zorluk çekiyorum. Benim en büyük sıkıntım nüfus cüzdanımın olmaması. Bu dünyadan göçüp gideceğim ama nüfus cüzdanım olmadığı için gözüm açık gideceğim" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asırlık ninenin kimliği yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN