Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akyatan Lagünü'nde sevindirici gelişmeler

Çukurova deltasındaki en önemli su kuşu toplanma alanlarından biri olan Akyatan Lagünü bu yıl daha fazla ziyaretçi kuşun akınına uğradı

Giriş Tarihi: 1.2.2013
ADANA'NIN Karataş ilçesinde bulunan Akyatan Lagünü'ndeki popülasyon her geçen yıl artıyor. Her yıl ocak ve şubat aylarında sayım yapan uzmanlar, kuş sayısının sürekli olarak arttığına işaret ediyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürü Etem Boz, geçen yıl bölgede 207 bin 321 kuş sayıldığını, bu yıl daha sayımın ilk günlerinde 120 bin rakamına ulaşıldığını söyledi.

20 MİLYON KUŞ

Akyatan'da 2013 yılı Kış Ortası Su Kuşu Sayımı yapıldığını anlatan Boz, "Sayımlar Bakanlığımız ile Doğa Araştırmaları Derneği, STK'lar ve üniversiteler ortaklığında yapılıyor. Uluslararası sayımın bir parçası olarak dünyadaki su kuşu popülasyonunu belirlemeye çalışıyoruz. Yaklaşık 11 bin kişi, dünya genelinde 20 bin alanda 175 tür ve 20 milyon su kuşunun sayımını yapıyor" dedi.

EN YÜKSEK SAYI
Çukurova deltasının çok önemli bir konaklama alanı olduğunu belirten Boz, 2012'de 25 bin 650 flamingo, 8 bin 680 suna kuşu sayıldığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akyatan Lagünü'nde sevindirici gelişmeler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN