Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Laboratuvar enerji engeline takıldı

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Merkezi Laboratuvar'daki 700 bin dolarlık cihazlar, elektrik kesintisi ve dalgalanmalar nedeniyle çalıştırılamaz oldu

Giriş Tarihi: 1.2.2013
Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) tarafından milyon dolarlarla harcanarak oluşturulan Merkezi Laboratuvar'da cihazlar elektrik kesintisi ve dalgalanmaları nedeniyle kullanılamıyor. Rahva kampusuna yaklaşık bin 500 metrekare alan üzerine kurulan ve Türkiye'nin birçok üni- versitesinde bulunmayan cihazlarla donatılan laboratuarın çalışması için çare aranıyor.

FİRMALAR GELMİYOR

BEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. İbrahim Güney, "Yaşanan aksaklıklar için ilgili kurumlara başvurduk. Bitlis elektrik kesintisin sık yaşandığı bir yerdir. Bunu ortadan kaldırmak için yatırım yapılmalıdır. Üniversitemizin milyonlarca dolar değerindeki cihazları kurulmadan bekliyor. Çünkü hiçbir firma böyle bir sorumluluğun altına girmek istemiyor. Cihazlar için kesintisiz elektrik gerekli" dedi.

KENDİMİZ ÜRETECEĞİZ

Güney, elektrik konusunda üniversite olarak bir planlamaya gittiklerini, önümüzdeki aylarda bu konuda ciddi adımlar atacaklarını da söyledi. Güney, "Kendi elektriğimizi nasıl üretebiliriz bunun arayışı içindeyiz" diye konuştu. Fizik Bölümü Araştırma Görevlisi Fatih Kuluöztürk de laboratuvarda 650-700 bin dolarlık cihazların bulunduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Laboratuvar enerji engeline takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN