Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayat mama davası

Adanalı Adem Yavuz Gülanır, bir marketten aldığı bebek mamasının, kızının zehirlenmesine neden olduğunu ileri sürerek 700 bin TL'lik maddi ve manevi tazminat davası açtı Savcılığın başlattığı soruşturmanın ise devam ettiği bildirildi

Giriş Tarihi: 3.2.2013
Adanalı Adem Yavuz Gülanır, 2011 yılı Aralık ayında bir market zincirinden aldığı son kullanma tarihi 4 ay geçmiş bebek mamasının 9 aylık kızı Nisa'nın zehirlenmesine ve gelişiminin durmasına neden olduğunu iddia ederek, market ve üretici firma hakkında Adana 2. Tüketici Mahkemesi'ne 700 bin TL'lik maddi ve manevi tazminat davası açtı. Soruşturmanın Adana Cumhuriyet Savcılığı'nda devam ettiğini belirten Adem Yavuz Gülanır, "Hukuk mücadelem devam edecek" dedi.

NİSA KUSMAYA BAŞLADI

Tüketici Mahkemesi'ne verilen dilekçede şöyle denildi: Temizlik şirketi sahibi Adem Yavuz Gülanır, 9 aylık kızı Nisa için 18 Aralık 2011 tarihinde tanınmış bir markaya ait mama aldı. Anne Hava, mamayı bebeğine yedirdikten bir süre sonra çocuk kusmaya başladı. Minik Nisa'nın kusması 3 gün boyunca sürerken, çocuğa ise acıktıkça aynı mamadan verildi. Giderek durumu ağırlaşan çocuk, özel bir hastaneye kaldırıldı. Doktoru, bebeğin gıdadan zehirlenmiş olabileceğini belirtti.

SON KULLANMA TARİHİ GEÇMİŞ

Eve döndüklerinde mama kutusunun son kullanma tarihini kontrol eden aile, üretim tarihinin 17.07.2009, son kullanma tarihinin ise 17.07.2011 olduğunu görünce şok oldu. Satıcı market ve üretici firma yetkililerinin olay duyarsız kaldığını öne süren baba, bazı yerlere ilan asarak vatandaşı uyarmak isteyince bundan haberdar olan üretici firma baba hakkında Asliye Hukuk Mahkemesi'ne marka imajının zedelendiğini ileri sürerek 60 bin TL'lik tazminat davası açtı.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR
Dava devam ederken baba, "Hem çocuğumun başına gelenler, hem de bayat mama yüzünden çok sayıda çocuk ölümleri yaşanmış olabilir. Bunlar araştırılsın" iddiasıyla Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Adalet ve Sağlık bakanlıkları ile milletvekillerine dilekçeler yazarak gereğinin yapılmasını istedi. Adalet Bakanlığı dava dilekçesini Adana Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi. Savcılığın soruşturması devam ediyor.

KİMSENİN CANI YANMASIN

Market ve üretici firma yetkililerini duyarsızlıkla suçlayan baba Adem Yavuz Gülanır, avukatı Hakan Tamgüç aracığıyla kızı, kendisi ve eşi için 700 bin TL'lik maddi ve manevi tazminat davası açtı. Kızının mamadan zehirlenip, gelişiminin durduğunu ve epilepsi tedavisi gördüğünü öne süren baba, "Epilepsi hastası olan kızım tedavi görüyor. Doktorları bu rahatsızlığının zehirlenme esnasındaki kusmadan dolayı beyine bir süre oksijen gitmemesinden kaynaklanmış olabileceğini söyledi" dedi. Davaya konu olan deliller kullanma tarihi geçmiş mamayı, marketten aldığı satış fişini ve hastane raporlarını mahkeme ve savcılığa verdiklerini belirten Gülanır, "Bizim başımıza geldi. Başka ailelerin başına gelmesin. İnşallah bundan sonra sattıkları ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol ettikten sonra rafa koyarlar. Davalardan sonuç alamaz isem, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar taşıyacağım" derken, anne Hava Gülanır, sorumluların cezalandırılmasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayat mama davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN