Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biberon çürükleri

Bebeklerde zaman zaman ortaya çıkan 'biberon çürükleri' hafife alınmaması gereken ciddi bir sorundur

Giriş Tarihi: 8.2.2013
Gaziantep'ten mail yolu ile ulaşan bir okuyucumuz, 6 aylık bir bebeğinin olduğunu, göz nurlarının sağlığı hakkında her zaman internette araştırma yaptığını ifade etmiş. Son zamanlarda internette "Biberon çürükleri" hakkında oldukça çok bilgi bulduğundan ve bebeğinin diş buğrayınında yakında yapacağından söz edip, bu çürüklerin önemi ve korunma yolları hakkında soru sormuş. Soru soru gitmek gerekirse… Biberon çürüğünün görüldüğü bebeklerde, bu dişlerin tedavi edilmemesi durumunda ağrının meydana geleceği, bir müddet sonrada iltihaplanmanın olacağı bilinen bir gerçektir. Unutmamanız gereken en önemli nokta, iltihaplı ya da ağrıyan dişlerin varlığı, bebeğin huzurunun bozulmasına, en önemlisi beslenme düzeninin bozulmasına sebep olacaktır. Durumu daha da acı bir hale sokabilmek de mümkündür. Oluşan iltihap, diş kokünden kemiğe doğru ilerleyip, daimi dişlerde sorunların meydana gelmesine sebep olabilecektir. Tedavi edilmeyen bu dişler çekilmek zorunda kalındığında, çocukta konuşma problemlerinin meydana gelebildiğini ifade eden bilimsel makaleler vardır.

Biberon çürüklerinden korunmak oldukça önemlidir. Unutmamanız gereken en önemli nokta, bebeklerde diş çürüklerinin tedavileri oldukça güçtür. Bu nedenle olabildiğinde koruyucu önlemler almalısınız. Bu basit önlemlere örnek verirsek, şöyle diyebiliriz:
Bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyin. Bunun yerine beslenmeden sonra uyutmaya çalışın.
Özellikle biberondaki süte şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin.
En önemli olan noktalardan birisi, bebeğinizin ilk dişi çıkmaya başladıktan sonra büyüklerdeki fırçalama alışkanlığının bir benzerini, ıslak bir tülbent ile yapınız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biberon çürükleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN