Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Durak'a dava: Neden yıkmadın

Aytaç Durak ve 3 bürokratı imara aykırı binaları yıkmadığı gerekçesiyle hâkim karşısına çıktı

Giriş Tarihi: 9.2.2013
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütürken 28 Mart 2010'da İçişleri Bakanlığı'nca açığa alınan ve hakkında Adana 1.Sulh Ceza Mahkemesi'nde, 'görevi kötüye kullanmak' suçundan 2 yıla kadar hapis istemi ile yeni bir dava açılan Aytaç Durak ve 3 bürokratının yargılanmasına başlandı. Suçlamaları kabul etmeyen Durak, en çok kendi dönemlerinde kaçak yapıyla mücadele edildiğini ileri sürdü.

HEPSİNE DAVA AÇILDI

Aytaç Durak, dönemin Belediye Genel Sekreteri Hasan Gülşen, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Özlem Kulak ile Numarataj Mevzuatlara Aykırı Yapılar Şube Müdürü Şahabettin Canımoğlu hakkında, Bayramhacılı Köyü ve Dörtler Topalak mevkiinde 2009 -2010 yıllarında imara aykırı yapılarla ilgili mücadele hususunda görevlerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle dava açıldı. Adana 1.Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuksuz yargılanan Durak, kaçak yapılaşmayla en çok kendi döneminde mücadele edildiğini öne sürerek "Eskiden oralarda salaş yapılar vardı. Yıkıldı, yerine modern yapılar yapıldı. Herkes çok memnun oldu. Oralarla ilgili kamu zararı söz konusu değil. Burada yargılananlar suçsuz. Açılan davaların sebebi siyasidir" şeklinde konuştu.

'ARAÇ VE PERSONEL YETERSİZDİ'
Şahabettin Canımoğlu suçlamayı kabul etmeyerek "Yıkım için yeterli araç ve personel yetersizdi. Yıkım için ihaleye çıkıldı ama katılan olmadı. Suç kastım yoktu" dedi. Özlem Kulak da, araç yetersizliğine vurgu yaparak yıkım yapmak amacıyla ihaleye çıktıklarını ancak ihaleye katılım olmadığı için yıkım yapılamadığını söyledi. Hasan Gülşen ise "Encümenden söz konusu yapıların yıkılması için karar alındı. Araç ve personel yetersizdi. Suç işlemedik" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Durak'a dava: Neden yıkmadın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN