Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hollywood'u o giydiriyor

Gişe rekortmeni tarihi filmlerde kullanılan çarıkların üreticisi Kahramanmaraşlı Hüseyin Kopar, ürünlerinin Almanya, İngiltere ve ABD gibi ülkelerde bilindiğini söyledi

Giriş Tarihi: 12.2.2013
Hollywood'un gişe rekoru filmlerinden Harry Potter, Truva, Yüzüklerin Efendisi ve Fetih 1453'ün ortopedik ve organik çarıklarını yapan Hüseyin Kopar, bin yıldır var olan 35 çeşit Osmanlı çarığını Kahramanmaraş'tan dünyaya tanıtıyor. Dört kuşaktır el yapımı çarık imal eden Kopar, "Üstü manda derisinden olan çarıklarımızın altı manda köselesinden. Kök boyalardan faydalanıyoruz. Tamamen el yapımı. Osmanlı döneminde giyilen çarıkların birebir aynısı" diyor.

TÜM DÜNYA TANIYOR

Günümüzde giyilen spor ayakkabılardan daha ortopedik çarıklar imal ettiğini söyleyen Kopar, "Şu anda eskiye dönüş başladı. Artık Çin malları gibi kimyasal olan mallar ayaklara rahatsızlık verdiği için ilgi görmüyor. Tamamen organik ürünler kullanılıyor. El yapımı mallara dönüş başladı. Ürünlerimiz Almanya'da, İngiltere'de ve ABD'de tanınıyor. Osmanlı Devleti'nde giyilen ayakkabıların böyle olması herkesin dikkatini çekiyor" diye konuştu.

OSMANLI MODASI
Kahramanmaraş'ta 300 yıldan bu yana Osmanlı çarığı üreten Kopar ailesinin 4'üncü kuşak temsilcisi olan Hüseyin Kopar, bu tarihi mirası modaya da uyarladıklarını söyleyerek, "İsteyen müşterimize orijinal Osmanlı çarığından bot ve çizme üretimi de yapıyoruz. Çarıkların üzerine müşterinin isteğine göre, deriden Osmanlı motifleri de işliyoruz" diye anlatıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollywood'u o giydiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN