'ın kurtuluşunun 93. yıl dönümü

Giriş Tarihi: 12.2.2013 15:46 Güncelleme Tarihi: 12.2.2013 15:48

'ın Fransız işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün katıldığı törenlerle kutlandı.

'ın Fransız işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü törenlerine katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 'Maraş'ı Kahramanmaraş yapan, Urfa'yı Şanlıurfa yapan, Antep'i Gaziantep yapan o manevi birliğe, bugün her zamankinden daha çok ihtiyacımız var' dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kahramanmaraş'ın Fransız işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü törenlerine katıldı. Vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Ergün, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Garnizon Komutanı Kağan Kazaz ve Belediye Başkanı Mustafa Poyraz'la birlikte halkın bayramını kutladı.

Törende bir konuşma yapan Bakan Ergün, Maraş'ın Türkiye'nin milli mücadele tarihinde müstesna bir yeri olduğunu söyledi. Mukaddesatı uğruna canını vermekten kaçınmayan Maraşlıların, Türk milletinin nasıl bir millet olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini ifade eden Ergün, 'Sütçü İmam'ın işgalcilere karşı sesini yükseltip, 'bugün namus günüdür' diyerek yaktığı meşale istiklalimizin yolunu aydınlatmıştır.

Bizim o meşalenin aydınlığına bugünde ihtiyacımız var. Bizim o ruha o gönül dünyasına, o fedakarlığa bugünde ihtiyacımız var. Maraş'ı Kahramanmaraş yapan, Urfa'yı Şanlıurfa yapan, Antep'i Gaziantep yapan o manevi birliğe, bugün her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. İstiklal harbi, birlik ve beraberlik duygusuna sahip olan bir milletin en zor en sıkıntılı dönemlerde bile neleri başarabileceğimizi hepimize göstermiştir. Burada çok uzun önce yaşanmış olaylardan, tarihin tozlu sayfalarında kalmış olan efsanelerden bahsetmiyoruz.

Burada sadece 93 yıl önce yaşanan gerçeklerden bahsediyoruz. Burada bulunan Maraşlıların dedelerinden amcalarından, ninelerinden teyzelerinden bahsediyoruz. Biz öyle bir toplumuz ki ailesinde şehit ya da gazi olmayan birini bulmak neredeyse imkansızdır. Mesela Çanakkale Şehitliğine gittiğimizde Antalya'dan veya Maraş'tan, Van'dan veya Bursa'dan hatta Filistin'den ve Bosna'dan şehitlerin mezar taşlarını görüyoruz.

Bizim geleneğimizde emanete ihanet etmek, en çirkin davranışlardan biridir. Hele bu emanet vatansa. Hele bu emaneti bırakanlar şehitlerimiz ve gazilerimizse bugün hepimiz için çok büyük bir sorumluluk duygusu taşımamız gereken bir gündür' dedi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun 93. yıl dönümü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN