Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onur mücadelesi artık kalkınma mücadelesi

Giriş Tarihi: 12.2.2013

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, "Kurtuluş Savaşı'nda verilen onur mücadelesi, şimdi kalkınma mücadelesi şeklinde devam ediyor" dedi

Türk Parlamenterler Birliği (TPB) Genel Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Kahramanmaraş'ın Kurtuluş Savaşı'nda verdiği onur mücadelesinin şimdi kalkınma mücadelesi şeklinde devam ettiğini söyledi. Pakdil, yaptığı yazılı açıklamada, Kurtuluş Savaşı'nda verdiği onur mücadelesi ile ''Kahraman'' unvanı alan Kahramanmaraş'ın, 2013 yılında 1 milyon 63 bin 174 kişilik nüfusuyla hızla kalkınan, kendini yenileyen Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri haline geldiğini ifade etti.

'KAHRAMAN' KENT
Kahramanmaraş'ın, önümüzdeki dönemde hızlı kalkınmasını tamamlayarak göç veren değil, göç alan bir konuma geleceğini vurgulayan Pakdil, "Her şehrin kendine özgü kültürel iklimi vardır. Kahramanmaraş'ın en önemli özelliği bayrak sevgisi, vatan sevgisi ve özgürlük aşkıdır. Bu hasletlerin en canlı olarak yaşandığı dönem ise Milli Mücadele yılları olmuştur. Kahramanmaraş, vermiş olduğu onur mücadelesi sebebiyle 7 Şubat 1973 tarihinde 'kahraman' unvanı ile onurlandırılmıştır. Bu onuru en içten duygularımla kutluyorum" dedi.

MÜSLÜMAN ASKERLER

Osmanlı Devleti sonrasında Kahramanmaraş'ın ilk olarak İngilizler tarafından işgal edildiğini anımsatan Pakdil, İngiliz ordusunun Hintli Müslümanlardan oluşmasının da çok acı veren bir durum olarak tarihte yerini aldığını ifade etti. Başka bir acı olayın da Fransızların işgalinde yaşandığını anlatan Pakdil, "Fransızlar 29 Ekim 1919'da Kahramanmaraş'ı işgal ederken, ordunun yarısı Cezayirli Müslüman askerlerden oluşuyordu. Emperyalist güçler bizleri kırdırırken bile Müslüman askerleri kullanıyordu" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onur mücadelesi artık kalkınma mücadelesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN