Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulu Cami modernleşti

Tarihi Ulu Cami'de 6 ay önce başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Baştan aşağı elden geçirilerek modern bir şekilde dizayn edilen tarihi cami bu ay içerisinde ibadete açılacak

Giriş Tarihi: 13.2.2013
Antakya'da 6 ay önce restorasyon çalışması başlatılan tarihi Ulu Cami modern çehresi ile ibadete açılacak. Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ve 1 milyon 413 bin TL'ye mal olacak olan restorasyon çalışmalarında artık sona gelinirken, Memlüklular döneminden kalan 600 yıllık Ulu Cami'de son rötuşlar yapılıyor.

KENTİN SİMGESİ

Hoşgörü kenti Antakya'nın simgelerinden biri olan tarihi caminin yapılan restorasyon çalışmaları kapsamında avlusu, minaresi, cami içerisinde bulunan türbeler ve medrese odaları elden geçirildi. Engelli vatandaşların rahatça ibadetlerini yapabilmeleri için giriş kapılarına rampalar yapıldı. Taşların üzerindeki boyalar temizlendi ve doğal güzelliğine kavuşturuldu.

8 AYDA BİTTİ

Cami bünyesinde bulunan aşevi yenilenirken, vatandaşların dinlenip nefes alabilmeleri için cami avlusunda yeni bölümler yapıldı. Kadınlar için de ayrı bir mescit yapıldı. Caminin restorasyon işini üstlenen şirket yetkilisi Veysel Cabas, "500 gün sürmesi beklenen restore çalışması 250 günde tamamladık" dedi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tüm camilerde zorunlu hale getirilen 'engelli rampalarının' Ulu Cami'ye de monte edildiğini belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulu Cami modernleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN