Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FECİR ALPTEKİN: Sinemanın "armutları"

Giriş Tarihi: 16.2.2013
Armut dibine düşermiş! Tabii düşerken hafif yuvarlanıp yana kayanlar, ağacın çevresindeki eğim/ engebelere göre yeni yollar bulanlar ve hatta epeyce uzaklaşanlar da olabiliyor… Teşbihte hata olmazmış; ben şimdi bu armut hikayesinin günümüz sinema dünyasındaki karşılıklarına bir göz atıyorum…
***

Babalarının izinden giden en taze iki isim David Cronenberg'ün oğlu Brandon Cronenberg ile David Lynch'in kızı Jennifer Chambers Lynch. İki babanın da ne kadar sıradışı isimler oldukları düşünülürse, çocuklardan çıkacak işleri merak etmemek elde değil. Brandon Cronenberg'in filmi "Antiviral" yolda… Kendisi her ne kadar "ondan bir yönetmenden çok baba olarak etkilendim" dese de, eleştirmenler Brandon'ın işlerinde bariz bir "Cronenberg geni" bulunduğunu söylüyorlar. Diğer genç ismimiz Jennifer Chambers Lynch'in gündemdeki filmi, gerilim türündeki "Chained/ Zincirli"… Bugüne dek en tüyler ürpertici işlere imza atmış baba Lynch bile, film için "Korkutucu ve alt üst edici!" yorumunda bulunmuş. Japon Ghibli Stüdyo'nun kurucusu, animasyon dehası Hayao Miyazaki'nin oğlu Goro Miyazaki babasının izinden gidiyor… Ridley Scott'ın kızı Jordan Scott ve uzun yıllar müzik videoları çeken oğlu Jake Scott şimdi sinema dünyasındalar… Amerikan bağımsızlarının önemli ismi John Cassavetes'in oğlu Nick Cassavetes babasının aksine daha ana akım sinema üzerinde ilerliyor… Lawrence Kasdan'ın oğlu Jack Kasdan komedi filmleri çekiyor… Francis Ford Coppola'nın oğlu Roman Coppola pek parlak bir çıkış yapamasa da, kızı Sofia Coppola "Bir Konuşabilse", "Marie Antoinette", "Başka Bir Yerde" gibi filmleriyle başarısını kanıtlamış durumda. Ah hele o "Başka Bir yerde"… İzlemeyenlere mutlaka tavsiye ederim! Bunların dışında, artık kendisi de babalardan sayılabilecek yönetmen - oyuncu Sean Penn'in bol ödüllü tv yönetmeni Leo Penn'in oğlu olduğunu biliyor muydunuz?
***

Sevdiğim yönetmenlerin bir mirasçısı olabileceği fikri, mirasın sanatsal - ruhsal - zihinsel devamlılığı ya da anne/ baba ile çocukların yapıtları arasındaki etki ve tepkiler üzerine gelişebilecek düşünme platformları bir sinemasever olarak beni heyecanlandırıyor… Ben "armut" hikayesine, bu açıdan yaklaşıyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FECİR ALPTEKİN: Sinemanın "armutları"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN