Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2'nci Dünya Savaşı'nın kritiği Çağ Üniversitesi'nde yapıldı

Çağ Üniversitesi, "Türkiye ve 2'nci Dünya Savaşı" başlıklı sempozyuma ev sahipliği yaptı. Türkiye'nin savaş yıllarındaki durumu, İnönü-Churchill ilişkileri ışığında değerlendirildi. Toplantıda Yenice Barış Görüşmesi'nin önemine değinildi

Giriş Tarihi: 18.2.2013
Türkiye'nin 2'nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile İngiltere Başbakanı Winston Churchill'in 2'nci Dünya Savaşı'nın en kritik günlerinde Tarsus'a bağlı Yenice beldesi istasyonunda bir tren vagonu içerisinde yaptıkları tarihi görüşmenin 70'inci yıldönümü nedeniyle, Çağ Üniversitesi de önemli bir etkinliği ağırladı. Üniversitede, 'Türkiye ve 2'nci Dünya Savaşı' konulu sempozyum yapıldı.

HEP BARIŞTAN YANA
Çağ Üniversitesi Yaşar Bayboğan Kampusu konferans salonunda düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan Yenice Belediye Başkanı Ali Kuru, İnönü-Churchill buluşmasını barış sembolü olarak değerlendirdi. Türkiye'nin 2'nci Dünya Savaşı'na girmesini önleyen 30 Ocak 1943'teki buluşmanın gerçekleştiği Yenice'deki istasyonun gurur kaynağı olduğunu belirten Ali Kuru, "Yenice beldesi, geçmişte ve günümüzde her zaman barıştan yana olmuş, olmaya devam etmektedir" diye konuştu.

AKILCI POLİTİKA SAVAŞA GİRMEMİZİ ÖNLEDİ
Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çetin Bedestenci ise, Mustafa Kemal Atatürk'ün, 'Yurtta barış, cihanda barış' parolasının bir uygulamasına 1943 yılında Yenice'de, İnönü-Churchill barış görüşmelerinde tanık olunduğunu vurguladı. Bedestenci, Yenice Barış Görüşmesi'yle müttefiklerin Türkiye'yi savaşa çekme çabalarına karşı nasıl bir akılcı politika izlendiğinin görüldüğünü belirtti. Emekli Hava Tuğgeneral Veli Köroğlu'nun moderatörlüğünde süren sempozyumda, Prof. Dr. Sina Akşin, Prof. Dr. Esat Arslan, Prof. Dr. Ali Engin Oba ve Prof. Dr. Zehra Önder birer sunum yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2'nci Dünya Savaşı'nın kritiği Çağ Üniversitesi'nde yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN